Centralna część południowej Szkocji

Centralna część południowej Szkocji obejmuje szeroki prostokąt terenu, leżący pomiędzy Cheviot Mills na granicy z Anglią oraz podnóżem łańcuchów Pentland i Moorfoot na południe od Edynburga. W regionie tym znajduje się kilka najładniejszych zakątków Wyżyny Południowoszkockiej, której nagie, zaokrąglone wzgórza i porosłe wrzosem zbocza opadają ku zielonym dolinom.

Większość dróg znajduje się w dolinach i głównym problemem jest w związku z tym znalezienie trasy, która pozwoli uniknąć krążenia tam i z powrotem. Obojętne, w którym kierunku się udajesz, upewnij się, że podążasz odcinkiem należącym do doliny rzeki Tweed, rozciągającej się pomiędzy Melrose (najlepsza baza wypadowa) i Peebles. Na tym obszarze znajdziesz wiele ciekawych obiektów, od ruin opactw w Dryburgh i Melrose, po ekscentryczną rezydencję Waltera Scotta w Abbotsford i Traquair House związany z historią jakobickich powstań. Potężne ruiny średniowiecznego opactwa w Jedburgh, nieco na południe, również zasługują na uwagę.

Razem z przemysłowymi ośrodkami Selkirk i Galashiels wymienione wyżej miasta tworzą zrąb regionu administracyjnego Borders. Burzliwe dzieje angielsko-szkockiego pogranicza były zdominowane, aż do zawarcia unii, przez nie kończące się waśnie pomiędzy klanami i rozboje. Zrujnowane warownie i strażnice rozrzucone są po całym regionie, a w każdym większym mieście na pamiątkę wydarzeń z przeszłości odbywają się Common Ridings. Wówczas mieszkańcy – głównie „callants”, czyli młodzi mężczyźni – przebierają się w stroje historyczne i wyruszają za rogatki, by strzec granic miasta. Pełno przy tym hałasu i wrzawy, podobnie jak podczas kwietniowych rozgrywek rugby.

Pierwotny krajobraz Wyżyny Południowoszkockiej zachował się na obszarze Liddesdale, na południowy zachód od Jedburgh, oraz w dolinach rzek Yarrow Water i Moffat Water, łączących Selkirk z Moffat. Wędrując tymi szlakami, miłośnicy natury doznają niezapomnianych wrażeń. Stare uzdrowisko Moffat z powodzeniem spełnia rolę bazy wypadowej.

Przemieszczanie się po tym regionie autobusem wymaga przygotowania: należy zaopatrzyć się w rozkłady jazdy dostępne w każdym biurze turystycznym i starannie zaplanować podróż – często występują trudności w przejeździe z jednej doliny do drugiej. Najlepiej korzystać z autobusów Harrier Scenic Bus Service, które docierają do wszystkich ciekawszych miejscowości w sezonie trwającym od początku lipca do września.