Edynburg – Kawiarnie i restauracje

Edynburg – Kawiarnie i restauracje

W Edynburgu można dobrze zjeść właściwie za każdą cenę, mając przy tym do wyboru kuchnie różnych narodów. Dużo lokali specjalizuje się w tradycyjnej kuchni szkockiej, bazując na świeżych produktach wyhodowanych w najbliższej okolicy. Mniejszości narodowe, pomimo że nie są zbyt liczne, też wnoszą spory wkład w gastronomiczną ofertę Edynburga. Wśród restauracji wyróżniają się zwłaszcza niektóre doskonałe włoskie trattorie i wiele lokali indyjskich. Nadzwyczaj udane wykorzystanie szkockich składników w recepturach klasycznych potraw francuskich zaowocowało powstaniem całej grupy doskonałych restauracji. Wegetarianie i weganie też znajdą coś dla siebie, poza tym istnieje wiele restauracji specjalizujących się w daniach z ryb. Wielbiciele owoców morza powinni udać się do Leith, gdzie w nadbrzeżnych tawernach można zawsze zjeść coś smakowitego.

Chociaż w Edynburgu nie ma ani tylu, ani tego typu kawiarni, co w innych europejskich stolicach, nie powinieneś jednak mieć kłopotu z dostaniem ciastka bądź kanapki.

Wybierając miejsce na posiłek, pamiętaj, że większość pubów (które są opisane w następnej części) oferuje jedzenie, a w wielu znajduje się także część restauracyjna. Edynburg znany jest z ciągłych zmian na mapie lokali gastronomicznych – niektóre z cieszących się dużym powodzeniem upadły w ciągu kilku ostatnich lat i ślad po nich zaginął – nie bądź więc zdziwiony, jeżeli okaże się, że jedna czy dwie z niżej wymienionych restauracji przestały istnieć, jeszcze zanim przeczytałeś te słowa.

Stare Miasto

Wspaniałe kawiarnie i większość drogich, szkockich i francuskich restauracji leży przy malowniczych uliczkach Starego Miasta. Pod dostatkiem jest tam również restauracji prowadzonych przez inne nacje, nie brak też oferty dla wegetarian.

Tanie jedzenie: kawiarnie i bary

Cafe-Patisserie Florentin, 8-10 St Giles St (tel.2256267). Kawiarnia w stylu francuskim, dzięki długim godzinom otwarcia jest popularnym miejscem spotkań do późna w nocy. Otwarta 7.00-24.00, w weekendy do 2.00.

Clarinda’s, 69 Canongate (tel.5571888). Elegancka, staroświecka kawiarnia, z domowymi śniadaniami i lekkimi obiadami.

Courthouse Cafe, Brodies Close (tel.0860/902095). Spokojne miejsce niedaleko Royal Mile, z gazetami do przejrzenia oraz niebanalnymi, ładnie podanymi przekąskami i sałatkami.

Edingurgh Fudge House, 197 Canongate (tel.5564172). Malutki lokal, gdzie podają przekąski, kanapki i ciastka; słynie ze słodkiego przysmaku fudge (wyrabianego z mleka, masła i cukru, przypominającego naszą „krówkę”), za który trzeba słono płacić.

Elephant House, 21 George IV Bridge (telefon 2256267). Ładna, nowa, kawiarnia, duży wybór kawy, herbaty, kanapek i ciastek. Piękne widoki na zamek. Otwarta 8.00-22.00.

Elephant’s Sufficiency, 170 High St (telefon 2200666). Jasna, gwarna kawiarnia niedaleko biura Fringe’u, bardzo duży wybór kanapek i pieczonych ziemniaków.

Lower Aisle, w kościele St Giles, High St (telefon 2255147). Lekkie obiady w krypcie. Ulubiony lokal prawników.

Netherbow Cafe, Netherbow Arts Centre, 43 High St (telefon 5569579). Wspaniale przekąski bazujące na zdrowej żywności produkowanej na własnej działce właścicieli kawiarni.

Kuchnia szkocka

The Atrium. Cambridge St (telefon 2288882). Laureatka wielu konkursów, uważana przez wielu za najlepszą restaurację w mieście, odpowiednio droga. Stoliki wykonane z leżanek wagonów sypialnych.

Creelers, 3 Hunter Square (telefon 2204447). Doskonała restauracja specjalizująca się w daniach z owoców morza, bazująca na świeżych produktach pochodzących z siostrzanej restauracji i zarazem sklepu rybnego na Arran. Obiad 7,50 £, kolacja 16,50 £.

Dubh Prais, 123b HighSt (telefon 5575732). Restauracja w podziemiach, oferująca ciekawe dania kuchni szkockiej po przystępnych cenach. Zamknięta w niedziele i poniedziałki.

Jacksons, 209 High St (telefon 2251793). Droga restauracja z daniami mięsnymi, gdzie zwyczajny haggis zmienia się w wykwintne danie (o ile można nazwać „zwyczajną” potrawę składającą się z siekanych owczych podrobów ugotowanych z dodatkiem mąki owsianej w żołądku tejże owcy, oraz o ile potrawa taka w ogóle ma szansę zmienić się w wykwintne danie). Zestawy obiadowe należą do najtańszych w Edynburgu i kosztują ok. 6 £, kolacje ok. 20 £. Zamknięte w soboty i niedziele w porze obiadu.

Stac Polly, 8a Grindlay St (telefon 2295405). Głównie dania z dziczyzny, ryb i mięsa. Specjalne kolacje przed i po spektaklach teatralnych za ok. 14 £.

Kuchnia francuska

L’Auberge, 58 St Mary’s St (telefon 5565888). Dania kuchni francuskiej podawane w luksusowym lokalu, coś na specjalną okazję. Można zaszaleć przy I.e Grand Menu Gourmand za 30 £.

Chez Jules, 1 Craigs Close (telefon 2257007). Klasyczne dania francuskie w ładnym, skromnie urządzonym lokalu. Oddział na Nowym Mieście znajduje się przy 61 Frederick St (telefon 2257983). Zamknięte w niedziele.

Grain Store, 30 Victoria St (telefon 2257635). Jeszcze jedna niedroga, porządna francuska restauracja na Starym Mieście.

Pierre Victoire, 10 Victoria St (telefon 2251721); 30 Grassmarket (telefon 2262442). Oba lokale należą do jednej sieci, oferują autentyczne francuskie dania. Podobnie jak z obsługą, zjedzeniem bywa różnie, chociaż na ogół jest znakomite. Bardzo tłoczno, wskazana rezerwacja. Oba lokale zamknięte raz w niedzielę, raz w poniedziałek.

Le Sept, Old Fishmarket Close (telefon 2255428). Na górze piwiarnia, na dole restauracja a la carte. W piwiarni wypada poczekać, lecz w restauracji lepiej mieć wcześniejszą rezerwację.

Kuchnia włoska

Cosmo, 58a N Castle St (telefon 2266743). Proste, smaczne dania włoskie w istniejącej od dawna trattorii. Ceny głównych dań zaczynają się od 10 £. Zamknięte w niedziele i poniedziałki.

Lazio, 95 Lothian Rd (telefon 2297788). Jedna z kilku rodzinnie prowadzonych trattorii znajdujących się przy tej ulicy. Umiarkowane ceny, polecana zwłaszcza na posiłki późno wieczorem po przedstawieniu w pobliskiej dzielnicy teatralnej. Czynna do 2.00.