Edynburg – Królewski Ogród Botaniczny

Edynburg – Przedmieścia – Królewski Ogród Botaniczny

Główne atrakcje turystyczne Edynburga bez wątpienia mieszczą się w centrum miasta, ale trzy z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów-Królewski Ogród Botaniczny, zoo i Królewskie Obserwatorium znajdują się na przedmieściach. Do innych atrakcji, położonych z dala od centrum miasta, należy zamek Craigmiilar oraz południowe łańcuchy górskie, Braids i Pentlands. Oprócz nich na uwagę zasługuje kilka dzielnic o własnym, niepowtarzalnym charakterze, na przykład akademicka enklawa w Southside, a także nadmorska miejscowość Portobello, dokąd z centrum dojeżdżają autobusy #15, #26 i #86. Do portowego Leith zabierze cię niemal każdy autobus jadący w dół ulicy Leith Walk, mającej swój początek opodal pomnika Sherlocka Holmesa, który upamiętnia swego twórcę rodem z Edynburga, Arthura Conan Doyle’a.

Królewski Ogród Botaniczny

Tuż za północnymi granicami Nowego Miasta znajduje się Królewski Ogród Botaniczny (Royal Botanic Garden; codz. V-VIII 10.00-20.00; III, IV IX i X 10.00-18.00; XIII 10.00-16.00; bezpł.), zajmujący obszar 28 ha, do którego prowadzą dwa wejścia: od Inverleith Rd i Arboretum Place. Ogród słynie zwłaszcza z rododendronów, które wybuchają feerią barw w kwietniu i maju. W samym środku ogrodu znajduje się kilka cieplarni tworzących Glasshouse Experience (codz. III-X 10.00-17.00; XI-II 10.00-15.30; bezpł., lecz mile widziane datki 1,50 £), gdzie można obejrzeć orchidee, olbrzymie amazońskie lilie wodne oraz drzewo palmowe z Zachodnich Indii, które ma 200 lat.

Rośnie ono w eleganckiej palmiarni ze szklanym dachem, zbudowanej w latach 50. XIX w. Wiele z egzotycznych roślin przywiózł do Edynburga George Forrest, który zorganizował 7 ekspedycji do południowo-zachodnich Chin wiatach 1904-1932. Niedawno powstał tu wielki ogród w stylu chińskim.