Edynburg – Puby i bary

Nowe Miasto

Abbotsford, 3 Rose St. Elegancki bar z oryginalnym wystrojem wiktoriańskim, wykładany drewnem, należy do najładniejszych w mieście. Duży wybór piwa ale, m.in. Broughton Greenmantle. W restauracji na górze można zjeść obfity szkocki posiłek. Zamknięte w niedziele.

Cafe Royal, 17 W Register St. Część owej stylowej wiktoriańskiej restauracji stanowi Circle Bar, zasługujący na wizytę chociażby tylko ze względu na wnętrze zdominowane przez wyjątkowo wielki, centralnie umieszczony owalny kontuar; na obejrzenie zasługują również portrety słynnych wynalazców. Czw.-sb. otwarte do północy.

Guildford Arms, 1-5 W Register St. Bardzo duży wybór piwa ale, niedrogie jedzenie i bardzo różna klientela.

Kenilworth, 152-154 Rose St. Malowniczy pub z wysokim sklepieniem, pochodzący z 1899 r. Dobre piwa z Alloa, zwłaszcza Arrol za 70 p.

Milne’s Bar, róg Rose St i Hanover St. Bar w podziemiach, niegdyś ulubiony lokal literatów Edynburga, który zyskał przydomek „Pub poetów”. Duży wybór beczkowego piwa, w tym McEwan’s za 80 p. Otwarte pn.-sb. do 24.00, nd. 19.00-23.00.

Oxford Bar, 8 Young St. Tradycyjny, bezpretensjonalny bar, ulubiony przez kibiców rugby i policjantów po służbie. Dobre szkockie jedzenie: Forfar bridies i baranina w cieście.

Rose Street Brewery, 55 Rose St. Jedyny miejski browar w Edynburgu, jego urządzenia można obejrzeć w restauracji na górze. Dwa gatunki warzonego tutaj piwa można wypić w barze na parterze.

Whigham’s Wine Cellars, 13 Hope St. Winiarnia i zarazem bar w piwnicy, z francuskim winem i świeżymi ostrygami. Kamienna posadzka i sale podobne do katakumb. Czynne do północy, zamknięte w niedziele.

Północna część Nowego Miasta i Stockbridge

Baillie Bar, 2 St Stephen St. Barw podziemiu na rogu ulicy opanowanej przez cyganerię. Angielskie i szkockie piwa, kilka gatunków z browaru Caledonian.

Bert’s Bar, 29 William St i 2-4 Raeburn Place. Pierwszy wypełnia się w porze obiadowej tłumem pracowników pobliskich instytucji, drugi wieczorami opanowują młodzi yuppies ze Stockbridge. W obu podają znakomite piwo, dobre jedzenie i dbają o swobodną atmosferę prawdziwego public bar.

Cumberland Bar, 1 Cumberland St. Bardzo popularny bar bez szafy grającej, z dużym wyborem piw ale.

Kay’s Bar, 39 Jamaica St. Niewielki, kulturalny bar, niegdyś sklep z winami, zimą ogrzewany ogniem buzującym w kominku. Dobre piwa ale z beczki. Zamknięty w niedziele.

Mathers, 25 Broughton St. Miły, staroświecki pub, do którego przychodzą różni ludzie. Najlepsze miejsce w Edynburgu na mocny porter: Guinness i Murphy z beczki oraz miejscowy Gillespie’s.

Southside

Pear Tree House, 36 W Nicolson St. Ładny bar w budynku z XVIII w. z dziedzińcem, jeden z najładniejszych ogródków piwnych w Edynburgu. Niezłe dania barowe w porze obiadu. Otwarte czw.-sb. do północy.

Southsider, 3-5 W Richmond St. Stylowy pub z wielkim wyborem piwa kuflowego i importowanego piwa butelkowego.

Stuart’s, 14 Drummond St. Słynny bar istniejący od początku XX w., który niewiele zmienił się od momentu powstania, lubią tu przychodzić wykładowcy i studenci.

Południowo-zachodnia część Starego Miasta

Bennets Bar, 8 Leven St, Tollcross. Edwardiański pub z lustrami w mahoniowych ramach i secesyjnymi witrażami. Obiad codziennie z wyjątkiem niedzieli. Wieczorem jest tłoczno, zwłaszcza jeżeli w pobliskim King’s Theatre odbywa się przedstawienie. Otwarte pn.-sb. do północy.

Blue Blazer, 2 Spittal St. Tradycyjny edynburski howff z wykładanym dębem barem i kościelnymi ławkami. Zamknięty w niedziele.

Braidwood’s, 52 W Port. James Braidwood był pierwszym strażakiem miejskim, zaś bar znajduje się w starej remizie. Obiady godne polecenia. Otwarte do 1.00.

Canny Man’s (Volunteer Arms), 237 Morningside Rd, Morningside. Stylowy pub i zarazem muzeum, ozdobiony wszystkim, co mogło zostać powieszone na ścianach lub suficie. Otwarty pn.-sb. do północy.

Leith

Bay Horse, 63 Henderson St. Elegancki bar w stylu edwardiańskim, z witrażami i czarno-białymi fotografiami starego Edynburga i Leith na ścianach.

Kings Wark, 36 The Shore. Real ale i smaczne jedzenie w odrestaurowanym, XVIII-wiecznym nastrojowym pubie.

Malt and Hops, 45 The Shore. Real ale i proste barowe przekąski.

Merman, 42 Bernard St. Nastrojowy klub istniejący od 1775 r., z zachowanym dawnym wystrojem i płonącym drewnem na kominku. Specjalizuje się w wysokogatunkowym piwie beczkowym.

Tattler, 23 Commercial St. Bar i restauracja zarazem, utrzymane w eleganckim, wiktoriańskim stylu. Bar zdobył wiele nagród za wspaniałe jedzenie: wykwintne dania kuchni szkockiej, m.in. z ryb, mięsa i drobiu.

Newhaven

Starbank Inn, 64 Laverockbank Rd. Piękny, stary, zbudowany z kamienia pub z widokiem na Forth, słynący z piw ale z beczki i barowych dań.

Ye Olde Peacock Inn, Lindsay Rd (tel.5528707). Tanie jedzenie domowe, najlepsze ryby z frytkami w całym mieście. Wskazana wcześniejsza rezerwacja zarówno w głównym barze, jak restauracji, bez niej przyjdzie ci usiąść przy stoliku w dodatkowej, mniejszej części lokalu. Warto obejrzeć galerię nowatorskich grafik wykonanych przez Hilla i Adamsona, przedstawiających żony rybaków z Newhaven.

Pozostała część miasta

Athletic Arms (The Gravediggers), 1 Angle Park Terrace. Na zachodnich przedmieściach, w pobliżu boiska piłki nożnej Tynecastle i stadionu rugby Murrafield. Nazwa pubu pochodzi od pobliskiego cmentarza. Przez wiele lat, wedle opinii prawdziwych miłośników piwa ale, uchodził za najlepszy pub w Edynburgu.

Caley Sample Room, 58 Angle Park Terrace. Okropna mordownia Błękitna laguna odrodziła się jako elegancki pub z piwami z pobliskiego browaru Caledonian.

Hawes Inn, Newhalls Rd, S Oueensferry. Słynna, stara, bielona wapnem tawerna, dokładnie pod olbrzymim mostem kolejowym nad zatoką Forth, unieśmiertelniona przez Stevensona w powieści Porwany za młodu. W barze podają wiele różnych potraw i napojów; w rozległym kompleksie znajduje się także hotel i elegancka restauracja (tel.3191120).

Sheep Heid, 43 The Causeway, Duddingston. Gospoda z XVIII w., rodzinna atmosfera, świetne miejsce odpoczynku po włóczędze w parku Holyrood. Niezłe domowe posiłki w barze, bardziej klasyczne dania w znajdującej się na piętrze restauracji (tel.6611020).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *