Edynburg – Royal Mile – Lawnmarket

Edynburg – Royal Mile – Lawnmarket

Poniżej Tolbooth Kirk Royal Mile rozszerza się i przechodzi w ulicę Lawnmarket, która, jak sama nazwa wskazuje, służyła niegdyś jako plac targowy. Na jej północnym krańcu znajduje się wejście do Milne’s Court – otaczające dziedziniec wspaniale odnowione budynki służą obecnie studentom jako akademiki. Zaraz za nim leży James Court; przed powstaniem Nowego Miasta mieszkanie w tym miejscu było w najlepszym tonie. Wśród lokatorów znaleźli się wówczas m.in. David Hume i James Boswell.

Bezpośrednio przy Lawnmarket stoi Gladstone’s Land (VI-X pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 14.00-17.00; VII-VIII dodatkowo czw. do 20.00; 2,50 £). Nazwa pochodzi od kupca Thomasa Gledstane (sic!), który w 1617 r. nabył w tym miejscu skromny dom i rozbudował go do rozmiarów wspaniałej pięciopiętrowej kamienicy. Rodzina Gledstane’a zajmowała prawdopodobnie trzecie piętro, a resztę budynku wynajmowała innym kupcom. Ten sposób zarządzania kamienicami nadal jest popularny w mieście Ozdobiony arkadami parter jest jedynym autentycznym przykładem tego, co niegdyś było powszechną cechą budynków przy Royal Mile. Został odrestaurowany w sposób uwidaczniający jego pierwotną funkcję lokalu sklepowego. Kilka innych pomieszczeń również otrzymało wyposażenie z dawnej epoki, które pozwala wyobrazić sobie styl życia w zasobnym mieszczańskim domu pod koniec XVII w. Malowany pokój z pokrytym dekoracjami drewnianym sufitem i fryzami na ścianach budzi szczególny zachwyt. Można tutaj przenocować.

Oddalone o parę metrów schody prowadzą w dół do Lady Stair’s Close, przy którym stoi Lady Stair’s House (VI-IX pn.-sb. 10.00-18.00; X-V pn.-sb. 10.00-17.00; podczas Festiwalu także nd. 14.00-17.00; bezpł.). Jest to jeszcze jedna piękna rezydencja z XVII w., która została poddana przeróbce w czasach wiktoriańskich. Obecnie mieści się tu Muzeum Literatury, posiadające zbiory osobistych pamiątek (m.in. pukle włosów i laski) trzech gigantów szkockiej literatury – Roberta Burnsa, Waltera Scotta i Roberta Louisa Stevensona.

Po południowej stronie Lawnmarket znajduje się Riddle’s Court. Właściwie jest to podwójny dziedziniec, z dwoma osobnymi pends. Nieco dalej leży Brodie’s Close, nazwany od imienia jednej z najczarniejszych postaci miasta, Williama Brodiego, który w nocy był bandytą, a w dzień szanowanym obywatelem. W obawie przed schwytaniem zbiegł do Holandii, lecz został tam dzięki zdradzie ujęty, przewieziony do Edynburga i powieszony w 1788 r. na szubienicy, którą sam niegdyś zaprojektował. Wpadł na sprytny pomysł uniknięcia śmierci przez założenie żelaznego kołnierza pod koszulę, który miał osłonić szyję, jednak wynalazek okazał się zawodny.