Edynburg – Royal Mile – Lawnmarket

Edynburg – Royal Mile – Lawnmarket

Poniżej Tolbooth Kirk Royal Mile rozszerza się i przechodzi w ulicę Lawnmarket, która, jak sama nazwa wskazuje, służyła niegdyś jako plac targowy. Na jej północnym krańcu znajduje się wejście do Milne’s Court – otaczające dziedziniec wspaniale odnowione budynki służą obecnie studentom jako akademiki. Zaraz za nim leży James Court; przed powstaniem Nowego Miasta mieszkanie w tym miejscu było w najlepszym tonie. Wśród lokatorów znaleźli się wówczas m.in. David Hume i James Boswell.

Bezpośrednio przy Lawnmarket stoi Gladstone’s Land (VI-X pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 14.00-17.00; VII-VIII dodatkowo czw. do 20.00; 2,50 £). Nazwa pochodzi od kupca Thomasa Gledstane (sic!), który w 1617 r. nabył w tym miejscu skromny dom i rozbudował go do rozmiarów wspaniałej pięciopiętrowej kamienicy. Rodzina Gledstane’a zajmowała prawdopodobnie trzecie piętro, a resztę budynku wynajmowała innym kupcom. Ten sposób zarządzania kamienicami nadal jest popularny w mieście Ozdobiony arkadami parter jest jedynym autentycznym przykładem tego, co niegdyś było powszechną cechą budynków przy Royal Mile. Został odrestaurowany w sposób uwidaczniający jego pierwotną funkcję lokalu sklepowego. Kilka innych pomieszczeń również otrzymało wyposażenie z dawnej epoki, które pozwala wyobrazić sobie styl życia w zasobnym mieszczańskim domu pod koniec XVII w. Malowany pokój z pokrytym dekoracjami drewnianym sufitem i fryzami na ścianach budzi szczególny zachwyt. Można tutaj przenocować.

Oddalone o parę metrów schody prowadzą w dół do Lady Stair’s Close, przy którym stoi Lady Stair’s House (VI-IX pn.-sb. 10.00-18.00; X-V pn.-sb. 10.00-17.00; podczas Festiwalu także nd. 14.00-17.00; bezpł.). Jest to jeszcze jedna piękna rezydencja z XVII w., która została poddana przeróbce w czasach wiktoriańskich. Obecnie mieści się tu Muzeum Literatury, posiadające zbiory osobistych pamiątek (m.in. pukle włosów i laski) trzech gigantów szkockiej literatury – Roberta Burnsa, Waltera Scotta i Roberta Louisa Stevensona.

Po południowej stronie Lawnmarket znajduje się Riddle’s Court. Właściwie jest to podwójny dziedziniec, z dwoma osobnymi pends. Nieco dalej leży Brodie’s Close, nazwany od imienia jednej z najczarniejszych postaci miasta, Williama Brodiego, który w nocy był bandytą, a w dzień szanowanym obywatelem. W obawie przed schwytaniem zbiegł do Holandii, lecz został tam dzięki zdradzie ujęty, przewieziony do Edynburga i powieszony w 1788 r. na szubienicy, którą sam niegdyś zaprojektował. Wpadł na sprytny pomysł uniknięcia śmierci przez założenie żelaznego kołnierza pod koszulę, który miał osłonić szyję, jednak wynalazek okazał się zawodny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *