Moffat Water i Yarrow Water

Z Moffat prowadzą trzy piękne drogi, którymi można dotrzeć do najbardziej malowniczej części Wyżyny Południowoszkockiej. Najładniejszą z nich jest A708, łącząca Moffat i Selkirk, biegnąca obok rzek Moffat Water i Yarrow Water. Po drodze można odpocząć nad wodospadem Grey Mare’s Taił lub jeziorem St Mary’s Loch, skąd łatwo dotrzeć do wyjątkowo ciekawego odcinka Szlaku Wyżyny Południowoszkockiej. Druga droga, położona bardziej na zachód, to A701, która pnie się przez góry zamykające Annandale, przecina Tweeddale i dociera do doliny rzeki Tweed w pobliżu Peebles. Trzecia droga zaczyna się w Elvanfoot przy M/A74, od której odbija B7040 biegnąca na zachód przez Wzgórza Lowther. Trasa, przy której leżą górnicze wioski Leadhills i Wanlockhead, dociera do Nithsdale, na północ od zamku Drumlanrig.

Podróżowanie autobusem po tych drogach jest dość trudne. Jedynym przewoźnikiem na trasie A708 jest Harrier Scenic Bus Service, przy czym z Moffat do Melrose jeździ jeden autobus tygodniowo od lipca do końca września. Z tą samą częstotliwością autobusy Harrier kursują między Moffat i Peebles wzdłuż A701. Jedynym sposobem dotarcia do Leadhills i Wanlockead jest dojazd autobusem z Sanquhar w Nithsdale, kursującym raz lub dwa razy dziennie.

Moffat Water i Yarrow Water

Trasa A708, prowadząca w kierunku północno-wschodnim od Moffat, wije się przez lasy i wzgórza obok wąskiego koryta Moffat Water. Potem wkracza na dziksze tereny i biegnie dnem posępnego wąwozu otoczonego przez odludne wrzosowiska. 16 km od Moffat znajduje się wodospad Grey Mare’s Taił, którego wody rozbryzgują się o skały, spadając z wysokości 60 m. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie Dumfries, pozostające pod opieką NTS. Do stóp wodospadu można dojść w ciągu 10 min stromą ścieżką wzdłuż strumienia. Dłuższy szlak, biegnący po drugiej stronie rzeki, prowadzi nad wodospadem do odległego Loch Skeen.

Wjeżdżając znów na teren Borders, po kilku kilometrach dotrzesz do dwóch stawów o lodowatej wodzie, skąd wypływa Yarrow Water. Małe Loch of the Lowes na południu i St Mary’s Loch po stronie północnej są oddzielone wąskim przesmykiem. Wspaniale położone wśród wzgórz jeziora cieszyły się popularnością u XIX-wiecznych szkockich pisarzy. Ze szczególnym upodobaniem odwiedzali je Walter Scott i jego przyjaciel, James Hogg, „poeta-pasterz z Ettrick”, którzy na koniec wycieczki udawali się na posiłek do Tibbie Shiels Inn na przesmyku (tel. 01750/42231). Nazwę gospoda zawdzięcza Izabeli Shiel, cudownej i według wszystkich przekazów pełnej humoru kobiecie, która prowadziła lokal jeszcze jako 96-letnia staruszka, aż do dnia swojej śmierci w 1878 r. Obecnie gospoda jest słynnym miejscem spotkań piechurów wędrujących Szlakiem Wyżyny Południowoszkockiej, mimo to pokoje są bardzo eleganckie. Krótki i przyjemny spacer ścieżką od gospody wzdłuż wschodniego brzegu St Mary’s Loch prowadzi do lasu Bowerhope. W innym kierunku Szlak Wyżyny Południowoszkockiej wiedzie przez wrzosowiska na północ do Traquair House i na południe do doliny rzeki Ettrick Water, lecz trasy te odznaczają się pewnym stopniem trudności i wymagają posiadania mapy Ordnance Survey, kompasu oraz odpowiedniego ubioru.

Na wschód od St Mary’s Loch trasa A708 biegnie wzdłuż rzeki Yarrow Water w kierunku Selkrik odległego o 27 km. Po drodze można przenocować w przydrożnym schronisku młodzieżowym Broadmeadows (IV-IX; tel. 01750/76262; kat. 3) w Yarrowford, niedaleko Bowhill House i Selkirk.