Szkocja – Noclegi

Szkocja – Noclegi

Duża ilość pensjonatów B&B(Bed and Breakfasf) i schronisk młodzieżowych w Szkocji gwarantuje, że nietrudno tam o tani nocleg. Jest też wiele drogich miejsc, od mało ciekawych hoteli dla biznesmenów w centrum dużych miast do wytwornych, zaadaptowanych rezydencji wiejskich i starych zamków. Większość biur turystycznych w Wielkiej Brytanii dokonuje rezerwacji wszystkich typów noclegów, chociaż zazwyczaj za taką usługę pobierana jest opłata. W niektórych miejscach płaci się depozyt, który zostaje wliczony w rachunek za pierwszy nocleg (jest to jakiś procent lub opłata stała – zazwyczaj ok. 3 £). Inna usługa świadczona przez większość biur turystycznych to tzw. Book-a-bed-ahead. Pozwala ona zarezerwować nocleg w następnym miejscu, w którym podróżny ma zamiar się zatrzymać. Usługa ta kosztuje przynajmniej 2,50 £.

HOTELE I PENSJONATY

Szkocki urząd turystyki (Scottish Tourist Board – STB) nadaje hotelom i B&B kategorie, które uaktualnia się corocznie. Oczywiście nie oznacza to, że każda placówka musi mieć kategorię ani też, że jeżeli jej nie ma, to na pewno nie jest dobra. W Szkocji istnieje tak wiele miejsc oferujących noclegi, że inspektorzy nadający kategorie po prostu nie są w stanie do wszystkich dotrzeć. W wielu odległych zakątkach można znaleźć jed-nez najładniejszych miejsc noclegowych,w stylowych i pięknie położonych domach, których standard może jednak nie spełniać oficjalnych wymagań. Wszystkie noclegi zostały podzielone na cztery kategorie. W obrębie każdej z nich nadaje się od jednej do pięciu „koron” za „standard”, co teoretycznie odnosi się do stanu budynku i otoczenia, jakości posiłków i ogólnego komfortu, a także dotyczy stosunku do gości, obsługi i manier personelu. Warto także zwrócić uwagę na gwiazdki nadawane hotelom przez organizacje AA i RAC, które niezależnie od siebie oceniają standard, przy czym do pewnego stopnia są to oceny subiektywne. Z reguły za pokój dwuosobowy w jednogwiazdkowym hotelu trzeba zapłacić ok. 40£za noc (ze śniadaniem), w trzygwiazdkowym ok. 70£, a w pięciogwiazdkowym od 120 £. W niektórych większych miastach może okazać się, że wielkie hotele obniżają ceny w weekendy, aby zapełnić pokoje, które w dni powszednie zajmują różni biznesmeni. Jednak hotele te, zwykle należące do międzynarodowych sieci, raczej nie urzekają wystrojem i nastrojem. O wiele przyjemniej jest (o ile oczywiście cena na to pozwoli) wybrać nocleg w zaadaptowanym tradycyjnym budynku – w wielu miastach są to np. stylowe, stare zajazdy dla dyliżansów itp. W wiejskich okolicach liczne dawne rezydencje i zamki zamieniono w hotele, często z doskonałymi restauracjami.

Ceny najtańszych noclegów hotelowych są zbliżone do cen pensjonatów B&B (Bed and Breakfast, czyli nocleg ze śniadaniem), w miejscowościach wypoczynkowych i miastach atrakcyjnych turystycznie nazywanych często guest houses. Pensjonaty B&B są bardzo różne – od zwykłych, prywatnych domów z kilkoma prostymi sypialniami oraz jadalnią, gdzie podaje się przeciętne śniadania, do pokoi umeblowanych lepiej niż w dwa razy droższych hotelach, ze smacznymi, domowymi śniadaniami i gościnnością, którą trudno byłoby znaleźć w wielu droższych miejscach. Pensjonaty również są podzielone na kategorie przez STB, AA i RAC. Dla orientacji podajemy, że nocleg w kategorii 1 według STB kosztuje do 30£ za noc za pokój dwuosobowy, w kategorii 4 – ok. 80 £. Ponieważ w wielu pensjonatach, nawet tych droższych, ilość miejsc jest ograniczona, lepiej zarezerwować w nich nocleg z jak największym wyprzedzeniem.

Trzeba też pamiętać, że w wiejskich okolicach Szkocji wiele pensjonatów, a także hoteli działa tylko w okresie letnim, na ogół od Wielkanocy do października. Co prawda zapewne uda się znaleźć nocleg poza tym okresem, ale wybór jest wówczas bardzo ograniczony.

SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE

Do Szkockiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych (Scottish Youth Hostels Association -SYHA) należy blisko 80 schronisk, zazwyczaj oferujących łóżka piętrowe w sypialniach dla osób tej samej płci lub w mniejszych pokojach. Niektóre z nich spartańskimi warunkami kontynuują zdrową tradycję pierwszych schronisk, większość jednak odeszło daleko od tego modelu -bywają w nich osobne łazienki i często budynku nie zamyka się na noc.