Edynburg – Noclegi

Edynburg, jako ośrodek bardzo często odwiedzany przez turystów, posiada większy i bardziej zróżnicowany wybór noclegów niż jakiekolwiek inne miasto w Wielkiej Brytanii, poza Londynem. Największą ilość miejsc noclegowych można znaleźć przy ulicach na północ od dworca Haymarket, przy Royal Terrace i w niższej części Nowego Miasta oraz na południu, w dzielnicach Bruntsfield i Newington, gdzie hotele i pensjonaty leżą przy głównych drogach wylotowych w kierunku Anglii.

Oprócz hoteli i pensjonatów, setki prywatnych domów oferuje nocleg ze śniadaniem (bed and breakfast, B&B) po dość niskich cenach. By chronić hotelarzy przed nadmierną konkurencją z ich strony, ograniczono sezon działania prywatnych kwater do okresu od Wielkanocy do października. Jest tu także sporo miejskich i prywatnych schronisk młodzieżowych oraz cztery kempingi wraz z miejscami dla przyczep kempingowych. Natomiast wiele kwater na terenie miasteczek akademickich nie jest ani tak tanich, ani wygodnych, jak można by się spodziewać. Alternatywą jest wynajęcie mieszkania – bardzo dobre rozwiązanie dla grup, które mają zamiar zatrzymać się w Edynburgu co najmniej przez tydzień, kilka spośród takich adresów stanowi wyjątkowo korzystną ofertę.

Rezerwacje z wyprzedzeniem są wręcz niezbędne w okresie Festiwalu. Zwlekanie z szukaniem noclegu do ostatniej chwili zmusza do przyjęcia czegokolwiek (zazwyczaj nie jest to dobra oferta) lub skazuje na długi dojazd z przedmieści. Biuro informacji turystycznej (zob. poprzednia strona) rozdaje darmowy wykaz noclegów, może również zarezerwować każdy typ noclegu za opłatą 3 £. Wpadnij tam osobiście lub napisz do Edinburgh Marketing Central Reservations Department, 3 Princes St, Edinburgh EH2 2QP (telefon 5779677), podając swoje wymagania. Na dworcu Waverley Edingurgh Hotel and Guest House Associalion prowadzi agencję (pn.-sb. 7.00-22.00, nd. 8.00-22.00; tel. 5560030), która nie pobiera żadnych opłat za dokonanie rezerwacji w należącym do stowarzyszenia hotelu lub pensjonacie.

Hotele

Hotele Edynburga – chociaż o wiele droższe niż pensjonaty – mają na ogół wysoki standard i mogą zaspokoić różne wymagania; od upodobania do elegancji, w której celują hotele Nowego Miasta, po zamiłowanie do spokoju i prostoty, które można odnaleźć poza centrum.

Nowe Miasto

Ailsa Braig Hotel, 24 Royal Terrace (telefon 5566055). Jeden z najlepszych hoteli na pięknej ulicy wzniesionej w stylu georgiańskim, z widokiem na park.

Albany Hotel, 39-43 Albany St (telefon 5560397). Budynek georgiański, z wieloma cechami charakterystycznymi dla tego stylu i wygodnymi pokojami, w cichej uliczce, kilka minut piechotą na południe od dworca autobusowego.

Argus Hotel, 14 Coates Gardens (telefon 3376159). Malutkie pokoje w zacisznym hotelu, w pobliżu dworca Haymarket.

Channings, South Learmonth Gardens (telefon 3152226). Pięć eleganckich kamienic połączonych razem tworzy bardzo komfortowy, lecz trochę nijaki hotel.

Claymore Hotel, 6 Royal Terrace (telefon 5562693). Niewielki, prowadzony przez rodzinę hotel przy jednej z głównych ulic miasta.

Clifton Private Hotel, 1 Clifton Terrace (telefon 3371002). Inny hotel prowadzony przez rodzinę, w przestronnym wiktoriańskim gmachu, dokładnie naprzeciwko dworca Haymarket.

Grosvenor Hotel, Grosvenor St (telefon 2266001). Jeden z hoteli należących do znanej sieci, który zachował swój stary charakter; w West End, naprzeciwko dworca Haymarket.

Halcyon Hotel, 8 Royal Terrace (telefon 5561032). Bezpretensjonalny hotel; bardzo niewygórowane ceny, biorąc pod uwagę lokalizację.

Howard Hotel, 32-36 Great King St (telefon 5573500). Drogi (180 £ za noc), elegancki hotel w miejskiej rezydencji. Bogaty wystrój, wspaniałe jedzenie.

Old Waverley Hotel, 43 Princes St (telefon 5564648). Wielki, niedawno odnowiony wspaniały hotel, doskonale położony naprzeciwko dworca Waverley, piękne widoki na miasto. W dobrej restauracji Cranstons podają głównie dania kuchni szkockiej, wśród nich potrawy wegetariańskie.

Osbourne Hotel, 53-59 York Place (telefon 5561012). Za dworcem autobusowym; niewielkie pokoje, trochę brudna okolica, ale doskonała lokalizacja.

Ritz Hotel, 14-18 Grosvenor St (telefon 3374315). Wytworny, 5-piętrowy hotel w pobliżu dworca Haymarket. W niektórych pokojach znajdują się zabytkowe łoża z baldachimami.

Rothesay Hotel, 8 Rothesay Place (telefon 2254125). Spokojny hotel w West End w otoczeniu georgiańskich budynków, w pobliżu katedry St Mary; jasne, wysokie pokoje.

Roxburghe Hotel, 38 Charlotte Square (telefon 2253921). Tradycyjny hotel z własnym charakterem, na rogu jednego z najpiękniejszych placów Edynburga; jedzenie dobre, lecz niewyszukane.

Royal British Hotel, 20 Princes St (telefon 5564901). Wystawny hotel, doskonale położony przy jednej z głównych ulic Edynburga, wspaniałe widoki.

Royal Terrace Hotel, 18 Royal Terrace (telefon 5573222). Na jednej z najpiękniejszych ulic w stylu georgiańskim, w części stanowiącej rozszerzenie Nowego Miasta w kierunku wschodnim. Posiada własne, malownicze ogrody oraz klub gimnastyczny z basenem. Często nocują tu grupy wycieczkowe.

Leith i lnverleith

Malmaison, 1 Tower Place (telefon 5556868). Nowy, bardzo popularny hotel w Leith nad zatoką; każdy pokój ma własny, niepowtarzalny wystrój.

Merith House Hotel, 2 Leith Links (telefon 5545045). Często zatłoczony, organizowane są tutaj przyjęcia. Z okien widok na Leith Links; ok. 3 km od centrum miasta.

Na południe od centrum

Allison House Hotel, 15-17 Mayfield Gardens (telefon 6678049). Popularny, dobrze prowadzony, niedawno rozbudowany hotel z barem „dla uczciwych„ – goście obsługują się sami i płacą przy wyjeździe.

Arthur’s View Hotel, 10 Mayfield Gardens, (telefon 6673468). Miły, gościnny hotel o dogodnej lokalizacji w południowej części miasta.

Braid Hills Hotel, 134 Braid Rd (telefon 4478888). Staromodny hotel w dzielnicy willowej, wysoko na południowych przedmieściach, piękne widoki (10 min jazdy od centrum).

Bruntsfield Hotel, 69-74 Bruntsfield Place (telefon 2291393). Komfortowy, spokojny, wielki hotel z widokiem na Bruntsfield Park, 1,5 km na południe od Princes St.

Doninaree Hotel, 21 Mayfield Gardens (telefon 6673641). Wiktoriańska rezydencja na południowym skraju miasta, słynąca z restauracji specjalizującej się w tradycyjnych potrawach kuchni szkockiej.

Prestonfleld House Hotel, Priestfield Rd (telefon 6683346). Najbardziej ekscentryczny hotel w mieście, rezydencja z XVII w. z bogatymi wnętrzami, położona w parku poniżej Arthur’s Seat. Tylko 5 pokoi, z których jedynie 2 mają osobne łazienki – uszanowanie dla tradycji wzięło górę nad nowoczesnym dążeniem do wygody. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

Teviotdale House Hotel, 53 Grange Loan (telefon 6674376). Spokojny hotel dla niepalących, o luksusowym wyposażeniu i umiarkowanych cenach. Hotel słynący z olbrzymich, domowych, szkockich śniadań.

Thrums Private Hotel, 14-15 Minto St (telefon 6675545). Doskonały hotel w wielkim budynku z czasów georgiańskich z elegancką restauracją.

Na zachód od centrum

Ellersly Country House Hotel, 4 Ellersly Rd (telefon 3376888). Edwardiańska wiejska rezydencja, położona w otoczonym murem ogrodzie, w spokojnej dzielnicy Corstorphine na przedmieściach, pomiędzy centrum miasta a lotniskiem. Zatrzymują się tu głównie ludzie interesu.

Norton House Hotel, Ingliston (telefon 3331275). Wiejski dom, własność koncernu Virgin, z przestronnymi pokojami i restauracją w oranżerii, położony w parku ok. 1,5 km od lotniska.