Orientacja w mieście Glasgow

Orientacja w mieście Glasgow

Rozległe Glasgow leży na kilku dość stromych wzgórzach i nie posiada naturalnego centrum, ku któremu ciążyłyby pozostałe części miasta. Ponieważ jednak sieć miejskiej komunikacji najgęściej pokrywa okolice Arglye Street oraz oddalonego od niej 200 m na północ George Square, ten właśnie obszar zwykło się uważać za śródmieście. Jeśli jego granice poszerzyć o odrestaurowane Merchant City, położone bezpośrednio na wschód, oraz centrum handlowo-bankowe, znajdujące się po przeciwległej stronie, wówczas śródmiejski obszar będzie się rozciągał od stacji kolejowej Charing Cross i autostrady M8 na zachodzie aż po Glasgow Green w East End. Ta ostatnia dzielnica, mimo iż mocno zaniedbana, słynie z People’s Pałace mieszczącego muzeum historii społecznej. Dwa kroki dzielą ją od katedry, która w średniowieczu była sercem Glasgow. Poza obrębem centrum pozostaje West End – rozpoczynający się ponad 1,5 km na zachód od Dworca Centralnego i obejmujący większość terenów na zachód od autostrady M8. Kiedy w XIX w. East End podupadał jako dzielnica biedoty, świadectwem rosnącej zamożności i prestiżu mieszkańców West Endu stało się otwarcie Uniwersytetu Glasgow. Obecnie West End pozostaje przede wszystkim sympatyczną dzielnicą studentów, z uroczymi uliczkami i parkami oraz niedrogimi sklepami i kawiarniami. Korzystając z metra, bardzo szybko można z powrotem przemieścić się do śródmieścia. Dzielnice Govan i Gorbals, niezbyt pociągające dla turystów, leżą na południe od Clyde, podobnie jak South Side, nowocześniejsza wersja West Endu. Tutaj na terenie zielonej enklawy Queen’s Park znajduje się stadion piłkarski Hampden Park. Jednak największą atrakcją w tej części miasta jest bez wątpienia Pollock Parki Kolekcja Burrella. Mimo iż dzieli je znaczna odległość od centrum, łatwo dojechać tutaj autobusem lub pociągiem.

Lotnisko mieści się poza obrębem miasta, w Abbotsinch oddalonym o 13 km od Glasgow. Aby dostać się do centrum, należy wsiąść do autobusu Citylink #500 (2 £), który dojeżdża do dworca autobusowego na Buchanan Street, trzy ulice na północ od George Square. Autobus ten w ciągu dnia kursuje co 10 min. Autobusy Clydeside 2000 #60 i 80# (co 10 min w ciągu dnia) dowożą pasażerów do dworca przy Gilmour Street w Paisley, gdzie można przesiąść się na szybką kolejkę kursującą do stacji Glasgow Central, na którą przybywają wszystkie pociągi z południa.

Dworzec Centralny znajduje się przy Argyle Street, jednej z głównych ulic handlowych miasta. Specjalny autobus (bezpłatny), odjeżdżający co 10 min sprzed wejścia głównego od strony Gordon Street, dowozi turystów do Dworca Queen Street na jednym z rogów George Square, gdzie zatrzymują się pociągi z Edynburga i innych miast położonych na północ od Glasgow. Obie stacje dzieli 10 min marszu.

Na dworzec przy Buchanan Street zajeżdżają wszystkie autobusy oprócz należących do Stralhclyde Transport, których przystanki końcowe są rozrzucone po całym mieście.

Sprawnie działające biuro informacji turystycznej ma swą siedzibę przy 35 St Vincent Place tuż obok George Sąuare (X-IV pn.-sb. 9.00-18.00; w pozostałe miesiące także w nd.: VI i IX 9.00-19.00, VII i VIII 9.00-20.00; tel. 2044400). Można tutaj otrzymać dokładne mapy, broszury i pamiątki. Za pośrednictwo w rezerwacji noclegu biuro nie pobiera opłat. Kilkaset metrów na południe w dół Buchanan Street, nad stacją metra St Enoch, wznosi się neogotycki budynek Centrum Turystycznego Strathclyde (pn.-sb. 9.30-17.30; tel. 2264826), w którym również można zaopatrzyć się w mapy, broszury i rozkłady jazdy. Wydawana przez centrum Visitors’ Transport Guide jest najlepszą bezpłatną mapą śródmieścia i West Endu. Jeśli jednak zatrzymujesz się w Glasgow na dłużej, zamierzając dokładnie poznać jego zakamarki, powinieneś zakupić bardziej szczegółowy plan Bartliolomew Glasgow Streetfinder (2,99 £).