Firth of Clyde

Z Glasgow można łatwo i szybko dotrzeć w góry zachwycające pierwotnym pięknem, na malownicze wyspy u wybrzeża Argyll bądź do atrakcyjnego pod każdym względem Edynburga. Nic dziwnego, że niewielu turystów zatrzymuje się w dolinie Clyde. Choć sporo miast i miasteczek wokół Glasgow można minąć bez żalu, jest kilka, które zasługują na uwagę.

Regularne pociągi z Glasgow kursują wzdłuż południowego brzegu Clyde w kierunku Firth of Clyde, mijając po drodze Paisley, znany ośrodek przemysłu włókienniczego. Linia kolejowa wzdłuż północnego brzegu rzeki przebiega przez najstarsze stoczniowe osiedla Glasgow i dociera do Dumbarton – starożytnej stolicy Strathclyde. Tamtejszy zamek na skale jest doskonale widoczny w promieniu wielu kilometrów z płaskich terenów wokół ujścia rzeki.

W miarę oddalania się na południowy wschód od Glasgow, przemysłowy krajobraz towarzyszący dotąd biegowi Clyde ustępuje dużo ładniejszej scenerii, urozmaiconej przez wąwozy i wyniosłe zamki. Leży tu ciche miasto Lanark, w pobliżu którego XVIII-wieczni utopiści stworzyli modelowe osiedle robotnicze skupione wokół fabryk New Lanark. Półtora kilometra w górę rzeki znajdująsię malownicze wodospady na Clyde.

Na północ od Glasgow rozciąga się przepiękny wyżynny krajobraz. Pociąg kończy jazdę w maleńkim Milngavie, czerpiącym korzyści ze swego położenia na początku długiego szlaku pieszego West Highland Way. Niedaleko stąd do Campsie Felis, idealnych terenów wycieczkowych ze wspaniałymi widokami na leżące w dolinie Glasgow i błyszczącą wstęgę Clyde, która je przecina.

Firth of Clyde

Przemysł stoczniowy odcisnął trwałe piętno na terenach położonych nad Firth of Clyde. Pozostaje ono widoczne w nieskończonym ciągu zakładów ulokowanych wzdłuż brzegów rzeki na zachód od Glasgow. Typowe osiedla stoczniowców to położone na północnym brzegu Clydebank, Yoker i Dalmuir. Wzdłuż północnego brzegu Clyde biegnie droga A82 i linia kolejowa, tuż nad nimi wznoszą się Wzgórza Kilpatrick.

Oba brzegi rzeki spina betonowy łuk Erskine Bridge, którego zarys jest jeszcze lepiej widoczny niż sylwetka zamku Dumbarton. Z mostu zjeżdża się na autostradę M8 wiodącą wprost do Paisley. Odbijając w przeciwnym kierunku, droga M8/A8 i linia kolejowa prowadzą wzdłuż brzegu rzeki w stronę ujścia, mijając pod drodze stoczniowe doki i docierając do staroświeckiego kąpieliska nadmorskiego Gourock oraz Wemyss Bay, skąd odpływają promy do Argyll i na Bute. Pomiędzy nimi leży ośrodek budowy statków Greenock, w którym znajduje się ciekawe muzeum miejskie upamiętniające dokonania pochodzącego stąd Jamesa Watta (informacja turystyczna tel. 01475/724400).