Glasgow -Pollok House i Haggs Castle

Glasgow -Pollok House i Haggs Castle

Niecałe 400 m dzieli muzeum Burrella od Pollok House (pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 11.00-17.00; bezpł.), XVIII-wiecznego, przepięknego dworu w posiadłości Pollok Park. W przeszłości był on siedzibą rodu Maxwellów, miejscowych wielmożów, do których należała spora część południowego Glasgow jeszcze przez dobrych parę lat obecnego stulecia. Dom został zaprojektowany w połowie XVIII w. przez Williama Adama w stylu typowym dla ówczesnej epoki. Jego solidna konstrukcja pełna jest wdzięku i lekkości, ogrody zaś idealnie przystrzyżone i ozdobione klombami. Wnętrze wykwintnej budowli skrywa ciężkie hiszpańskie płótna, wśród nich dwa portrety El Greca oraz obrazy Murilla i Goyi.

Sam dom, jak tyle innych rezydencji, wieje muzealnym chłodem; pokoje pełne zabytkowych mebli i pluszowych draperii można oglądać jedynie zza barierek. Bardziej oddziałują na wyobraźnię położone na dole pomieszczenia dla służby, tworzące prawdziwy labirynt. Zachowały się tam w nienaruszonym stanie wiktoriańskie pokoje i korytarze wyłożone kafelkami. W dawnej kuchni urządzono herbaciarnię.

W pobliżu wschodniego wejścia do Pollok Park przy St Andrew’s Drive stoi Haggs Castle (pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 11.00-17.00; bezpł.). Dwór wzniesiony w 1585 r. służył Maxwellom do czasu powstania znacznie bardziej dekoracyjnego Pollok House. Szare wieże i grube kamienne mury są siedzibą muzeum historycznego przeznaczonego dla dzieci. Niektóre pomieszczenia ozdobiono obrazami i tablicami przedstawiającymi życie rodzinne Maxwellów, inne zaś zamieniono w wystawy pobudzające aktywność i wyobraźnię widzów. Ukazują one dzieje Szkocji, wyjaśniając np. w niezwykle przystępny i zrozumiały sposób koleje losu i rolę historyczną królowej Marii Stuart.

Muzeum Edukacji w szkole na Scotland Street

Kolejne znaczące osiągnięcie Mackintosha to budynek szkoły na Scotland Street, który mieści obecnie Muzeum Edukacji (Scotland Street School Museum of Education; pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 14.00-17.00; bezpł.). Leży on 2,5 km na północny wschód od Kolekcji Burrella, naprzeciwko stacji metra Shields Road. Wyraźnie zgeometryzowana bryła, charakterystyczna dla stylu Mackintosha, powstała w 1906 r. Po zamknięciu szkoły w 1979 r. budowlę przerobiono na wyjątkowo interesujące i zajmujące muzeum, w którym zgromadzono fascynującą kolekcję pamiątek związanych z nauką i kształceniem. Zrekonstruowano sale lekcyjne z czasów Wiktorii, Edwarda, II wojny światowej i z lat 60. Można zwiedzić szatnię, prymitywną pracownię nauk ścisłych, rekonstrukcję gabinetu dyrektora, pokój higienistki i klitkę dozorcy. Odwiedzając muzeum podczas roku szkolnego, możesz trafić na lekcję zaaranżowaną w dawnym stylu, na której miejscowe dzieciaki pod okiem udających srogość nauczycieli uczą się obchodzić z atramentem i bibułą albo maskami przeciwgazowymi. Ledwo wyczuwalny zapach jodyny wywoła być może wspomnienie rozbitych kolan i boiskowych awantur.