Glasgow – Życie nocne i rozrywki

Glasgow – Życie nocne i rozrywki

Rok, w którym Glasgow pełniło rolę Kulturalnej Stolicy Europy, przyniósł znaczną liberalizację przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu, powodując gwałtowne ożywienie działalności klubów nocnych w mieście. W późniejszych latach większość tych praw uchylono i wprowadzono zakaz wchodzenia do barów i klubów po 1.00 w nocy. (Ponieważ pora ta zdążyła już dwukrotnie się zmienić, należy spytać w biurze turystycznym o obecnie obowiązującą.) Zważywszy, że w 1990 r. wiele klubów cieszyło się pozwoleniem na prowadzenie wyszynku do 6.00 rano, co sprzyjało nocnym wędrówkom po barach, obowiązujące dziś rozporządzenia są przez niektórych uznawane za drakońskie.

Większość nocnych klubów w Glasgow skupiona jest w dzielnicy handlowej wokół ulic Argyle i Buchanan. Często dzieli je kilka kroków, bywają za to bardzo różne. Zachowało się sporo ogromnych, staroświeckich dyskotek z surowymi zasadami dotyczącymi stroju.

Jednocześnie pojawiło się wiele bardziej stylowych lokali. Zabawa trwa zazwyczaj w godz. 21.00-3.00, a ceny biletów są różne; należy się spodziewać wydatku ok. 3 £ w dzień powszedni i aż 8 £ w weekend. Alkohol jest zazwyczaj o ok. 30 % droższy niż w pubach.

Glasgow słynie z obfitości imprez artystycznych, teatralnych, filmowych i muzycznych, i jest to niewątpliwie sława zasłużona. Aktywność kulturalna miasta wzrasta podczas Mayfest. Większość ważniejszych teatrów, kin i imponujących sal koncertowych skupiona jest w okolicy handlowych ulic w centrum, natomiast West End to siedziba placówek nastawionych na publiczność z kręgów studenckich. Przykładem może być ekstrawaganckie kino Grosvenor. Dwa najmodniejsze teatry w mieście -Citizens’ i Tramway – mieszczą się w South Side. Informacje o wydarzeniach kulturalnych w mieście znajdziesz w gazetach Glasgow Herald i Evening Times, a także w wydawanym co dwa tygodnie magazynie informacyjnym The List (1,50 £), omawiającym także imprezy w Edynburgu. Jeśli chcesz zarezerwować bilet do teatru lub na duży koncert, zadzwoń do Ticket Centre (tel. 2275511). Możesz też załatwić to osobiście w siedzibie biura w City Hall na ulicy Candleriggs, przecznicy od Trongate będącej przedłużeniem Argyle St (rezerwacje telefoniczne pn.-sb. 9.00-21.00, nd. 12.00-17.00; biuro pn.-sb. 10.00-18.30, nd. 12.00-17.00).

Kluby nocne

The Arclies, Midland St (tel. 2219736). Cieszący się zasłużoną popularnością klub czynny w weekendy, rozbrzmiewający przede wszystkim najnowszą muzyką taneczną. Urządzono go w podziemiach pod Dworcem Centralnym od strony Jamaica St.

The Cotton Club, 5 Scott St (tel. 3320712). Naprzeciwko szkoły plastycznej. Sympatyczny klub poświęcający od czasu do czasu jakiś wieczór określonej muzyce, np. w każdą ostatnią niedzielę miesiąca odbywa się „Club Havana”; grają wtedy salsę i flamenco, zapraszając na bezpłatne lekcje tańca.

Fury Murray’s, 96 Maxwell St, za St Enoch Centre (tel. 2216511). Pełen życia lokal, goszczą tu przede wszystkim studenci. Muzyka od lat 60. po techno.

The Garage, 490 Sauchiehall St (tel. 3323872). Średniej wielkości klub, muzycznie skłaniający się w stronę heavy rocka. Można czasem potańczyć, ale atmosfera kiepska.

Riverside Club, Fox Rd przy skrzyżowaniu z Clyde St (tel. 2483144). Regularnie w każdy weekend tradycyjna szkocka zabawa ceilidh z towarzyszeniem ludowej kapeli; brawurowe popisy podochoconych tancerzy, zarówno mistrzów jak nowicjuszy. Trzeba przyjść dość wcześnie (20.00-21.00), bo może zabraknąć miejsc.

Sub Club, 22 Jamaica St (tel. 2484600). Jeden z najmodniejszych obecnie lokali rozrywkowych. Szczególnie wypada pokazać się tu w czasie weekendu.

The Tunnel, 84 Mitchell St (tel. 2041000). Wnętrza wysmakowane, jakkolwiek nieco już spłowiałe. W toalecie męskiej po ścianach spływa woda. W poniedziałkowe wieczory klub opanowują homoseksualiści.

The Volcano, 15 Benalder St (tel. 3371100). Najpopularniejszy wśród studentów klub West Endu. W ciągu tygodnia można tu posłuchać bardzo rozmaitej muzyki, lecz w weekendy króluje stare dobre boogie.

The Voodoo Room, Cambridge St (tel. 3323437). Starannie zaprojektowane wnętrze, bar wyłożony rozjaśnionym drewnem; wśród gości przeważają koneserzy dobrych trunków i jazzu.