Glasgow Centrum – Kawiarnie i restauracje

Glasgow Centrum – Kawiarnie i restauracje

Odrodzenie Glasgow przyniosło gwałtowny wzrost liczby eleganckich restauracji oraz barów i kawiarni bliskich wzorom europejskim. Do pary z postępującym zróżnicowaniem narodowościowym wielkomiejskiej społeczności zaowocowało to obfitością rozmaitych, często skrajnie odmiennych propozycji dla podniebienia.

W śródmieściu obok licznych restauracji francuskich, włoskich, indyjskich i chińskich można spotkać także katalońską i irlandzką. W ostatnich latach modna stała się tradycyjna kuchnia szkocka, co przyniosło szybki rozwój lokali specjalizujących się w narodowych daniach, wśród których każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Mało jest restauracji czysto wegetariańskich, ale w wielu lokalach, zwłaszcza w okolicach Merchant City, menu przewiduje również smaczne i pomysłowe dania jarskie.

Taniej jest w barach – najtaniej w smażalniach, aczkolwiek nie brak też lokali, w których można spożyć zdrowszy posiłek. Niektóre z nich czynne są do wieczora. W przeciwieństwie do konserwatywnego Edynburga, gdzie w niedziele wiele lokali pozostaje zamkniętych, większość restauracji w Glasgow jest otwarta przez siedem dni w tygodniu.

Centrum miasta

W śródmieściu znajduje się największy wybór kuchni narodowych, wszystkie orientalne oraz większość wegetariańskich restauracji Glasgow. Merchant City to skupisko restauracyjek o ciekawie urządzonych wnętrzach; także tam mieści się kilka najbardziej ekskluzywnych lokali. Wzdłuż Buchanan Street i Sauchiehall Street ulokowało się najwięcej dużych restauracji i barów szybkiej obsługi.

Bary, jadłodajnie, kawiarnie i puby

Cafe Gandolfi, 64 Albion St (tel. 5526813). Modny barw Merchant City, ściąga zastępy upozowanych piękności. Do specjalności zakładu należą dobre zupy, sałatki i dania rybne.

Delifrance, 119-121 Sauchiehall St. Tanie, prawdziwe dania francuskie; potrawy na wynos. W zimie czynne tylko za dnia, latem na ogół do 20.00.

Eat Out, 8-19 W George St. Jedyny w Glasgow, zawsze gwarny, lokal dla homoseksualistów, którzy tworzą barwne i swobodne towarzystwo; ulokowany pod stacją kolejową Queen St. W menu makarony i sałatki plus darmowe dolewki kawy; dania można zamawiać do 22.00, lokal czynny do 23.00.

Fratelli Sarti, 133 Wellington St (tel. 2482228) i 121 Bath St (*tel. 2040440). Delikatesy (9.00-18.00) na Wellington St oferują prawdziwe włoskie jedzenie; pizzę i makaron można zjeść na miejscu w barze otwartym codz. do 22.00. Tuż obok jest nieco większa restauracja na Bath St, gdzie podają równie smaczne potrawy (codz. 8.00-22.00).

Granary, 82 Howard St. Niedrogi lokal dogodnie położony przy St Enoch Centre, gdzie podają quiche, lasagne i inne wegetariańskie przysmaki; duży wybór sałatek. Czynne codz. do 17.00.

Junkanoo, 111 Hope St, w pobliżu Dworca Centralnego (tel. 2487102). Gwarny, niedrogi bar latynoamerykański. Z powodzeniem – co rzadko się zdarza – łączy uroczą atmosferę z wyśmienitą kuchnią, szczególnie godne polecenia tapas i chilli. Czynne pn.-czw. do 23.00, pt. i sb. do 24.00, nd. tylko do 17.00.

Kings Cafe, 71 Elmbank St, przecznica Sauchiehall St. Dobra smażalnia sprzedająca dania na wynos i na miejscu. Dają tu jeść tłusto i obficie; oprócz tradycyjnej ryby z frytkami także wyborny makaron.

October Cafe, najwyższe piętro Princes Square Centre. Bogaty jadłospis, biorący pod uwagę również wegetarian; u stóp imponujący widok na luksusowe centrum handlowe. Czynne do późnego wieczora, w niedziele tylko w ciągu dnia.

Sloans, Argyll Arcade, przecznica Argyle St. Najstarszy w Glasgow, ogromny wiktoriański lokal będący połączeniem pubu i restauracji, w którym można dobrze zjeść, wybierając np. między makaronem a stekiem.

Tron Theatre, 63 Trongate (tel. 5528587). Lokal o podwójnym obliczu składający się z modnego baru i staroświeckiej restauracji; równie dobry na szybki posiłek lub kawę, jak na długą ucztę.

Willow Tea Rooms, 217 Sauchiehall St. Doskonałe miejsce na wytworne drugie śniadanie, obiad lub popołudniową herbatę. Wspaniałe wnętrza projektu Mackintosha. Czynne do 17.00.