Hamilton i zamek Bothwell

Hamilton i zamek Bothwell

Chociaż samo Hamilton nie ma czym skusić turystów, ciekawy jest spoglądający nań z góry pałacyk myśliwski zbudowany w 1732 r. dla arystokratycznej rodziny Hamiltonów. Budynek zaprojektowany przez narodowego architekta, Williama Adama, leży w sercu Parku Chatelherault (pałacyk 10.30-16.45; park do 21.00; bezpł.). Przepiękny teren przecinają trasy spacerowe, które biegną wzdłuż nurtu Avon oraz docierają do ruin zamku Cadzow i 600-letnich dębów. Przed wejściem do parku zatrzymują się autobusy #53 i #54 odjeżdżające ze stacji kolejowej Hamilton Central.

W 1813 r., w którym przyszedł tu na świat przyszły misjonarz i badacz Afryki, David Livingstone, BLANTYRE było zapadłą wioską położoną nad Clyde. Obecnie jest to bezbarwne przedmieście Hamilton. Skręciwszy w prawo od stacji Blantyre, dojdziesz do spokojnej wiejskiej drogi. Szereg biało otynkowanych domów na jej końcu jest obecnie siedzibą Ośrodka Davida Livingstone’a (David Livingstone Centre; pn.-sb. 10.00-18.00, nd. 12.30-18.00; 2,50£). Można się w nim zapoznać z kolejami życia badacza, od wczesnej młodości, spędzonej w fabryce, do śmierci w 1873 r. podczas wyprawy w poszukiwaniu źródeł Nilu. W 1813 r. białe kamienice były podzielone na 24 jednopokojowe mieszkania czynszowe, z których każde zajmowane było przez całą rodzinę. Zrekonstruowany pokój Livingstone’ów ukazuje ciasnotę i trudne warunki, w jakich wzrastał przyszły bohater. W innych pomieszczeniach są ekspozycje poświęcone działalności misyjnej w Afryce. Na ścianach wiszą tablice ilustrujące afrykański okres życia Livingstone’a; jedna z nich przedstawia sławetne spotkanie badacza z dziennikarzem Stanleyem, który został wysłany na pomoc zaginionemu podróżnikowi. Chaty kryte strzechą podarowane przez rząd Malawi, w których odbywały się okresowe wystawy o tematyce afrykańskiej, zostały niestety zniszczone przez wandali i usunięte z terenu ośrodka. Mniejsze wystawy dotyczące Blantyre i doliny Clyde można oglądać we wnętrzach głównego Pawilonu Afrykańskiego.

Półtora kilometra od Blantyre znajduje się jedna z najwspanialszych twierdz Szkocji -zamek Bothwell (IV-IX pn.-śr. i sb. 9.30-18.00, czw. 9.30-13.30, nd. 14.00-18.00; X-III sb.-śr. 9.30-16.00, czw. 9.30-12.30; 1,50£). Nad zakolem rzeki wznosi się ku niebu ogromna bryła budowli z czerwonego piaskowca. Najstarszą częścią zrujnowanego zamku jest potężny donżon, czyli okrągła baszta na zachodnim krańcu, zbudowana pod koniec XIII w. przez ród Morayów w celu obrony przed królem Anglii, Edwardem I, podczas wojen o niepodległość. Zamek był tak potężny, że Edward zdołał go zdobyć dopiero we wrześniu 1301 r. Musiał w tym celu posłużyć się olbrzymią machiną oblężniczą, przetoczoną z Glasgow do Bothwell, która miotała ogromne kamienie zdolne skruszyć zamkowe mury. Przez następne dwieście lat zamek przechodził z rąk do rąk, a jego liczni właściciele dobudowywali kolejne fragmenty. Najmłodszą częścią budowli jest Great Hall przy wewnętrznym dziedzińcu porośniętym trawą. Mimo iż przypomina niekompletną składankę różnych elementów, zamek wciąż wywołuje ogromne wrażenie swą potęgą i wydaje się niemożliwy do zdobycia. Szczególnie imponujące są masywne, czerwone baszty o murach, których grubość miejscami sięga 5 m. Stoją – solidne i niewzruszone – od wielu stuleci. Do zamku dojechać można z Glasgow autobusami #55 i #56 kursującymi do Hamilton. Wysiądź na Bothwell Road, niedaleko wejścia do twierdzy. Zmotoryzowani powinni wybrać drogę B7071 Bothwell – Uddingston.