Glasgow West End – Kawiarnie i restauracje

Glasgow West End – Kawiarnie i restauracje

West End to dzielnica studentów, z tej przyczyny ulokowało się tu mnóstwo stylowych, tanich restauracji, kawiarni i barów. Najwięcej skupia się ich w okolicach stacji metra Hillhead, a najlepszą sławą cieszą się lokale położone przy Ashton Lane. Po przeciwległej względem stacji Hillhead stronie Byrnes Road znajduje się Ruthven Lane, a przy niej kilka restauracji, gdzie przez kilka godzin wczesnym wieczorem, podczas tzw. happy hours, ceny trunków są niższe.

Bary, jadłodajnie, kawiarnie i puby

Back Alley, 8 Ruthven Lane (tel. 3347165). Najlepsze mielone w Glasgow, w niczym nie przypominają trocin podawanych na ogół w barach szybkiej obsługi. Możesz tu zjeść ogromnego hamburgera ze starannie dobranymi dodatkami, popijając go dobrym piwem i kończąc ucztę kalorycznym puddingiem. Ceny umiarkowane, wczesnym wieczorem tańszy alkohol.

California Gourmet, 291 Byres Rd. Czynny w ciągu dnia, amerykański bar z lodami i kanapkami, odwiedzany tłumnie przez studentów.

Chimmy Chungas, 499 Gt Western Rd (tel. 3340884). Ożywiony bar w teksańsko-meksykańskim stylu, dobry zarówno na lekką przekąskę, jak na solidny posiłek. Od nd. do czw. jedzenie można zamawiać do 21.30, w pt. i sb. do 22.30. Restauracja znajdująca się nad barem cieszy się zasłużoną popularnością wśród braci studenckiej korzystającej ze zniżek w porze obiadowej; zamówienia przyjmowane są codz. do 22.00.

Grosvenor Cafe, 31 Ashton Lane. Tradycyjna, włosko-szkocka knajpka schowana za stacją metra Hillhead. Tutejsze, nie najgorsze dania (pizza, hamburgery, potrawy z mrożonek) mają swoich stałych amatorów, zwłaszcza że sprzedawane są po niewiarygodnie niskich cenach. Wieczorem posiłki są nieco bardziej wyszukane, mimo to bardzo tanie. Nd. i pn. czynne do 19.00, wt.-sb. do 23.00.

Jinty McGinty’s, 21-29 Ashton Lane. Ściany wyłożone boazerią, szyby z matowego szkła – wzorcowy irlandzki pub. Podają tu doskonały mocny porter (stout), a także trochę narodowych przysmaków w rodzaju boczku z kapustą, steków, placka Guiness albo sycących zup.

Kuchnia szkocka

Ubiquitous Chip, 12 Ashton Lane (tel. 3345007). Najlepsza szkocka restauracja w całym Glasgow. Siedząc przy stoliku na wewnętrznym dziedzińcu, można się niemal poczuć jak w lesie. W menu dziczyzna, owoce morza, miejscowe gatunki sera, czasem lody z mąką owsianą i haggis nadziewany jeleniną; drogo; czynne codz. do 23.00.

Kuchnia południowa

The Big Blue, 445 Gt Western Rd (tel. 3571038). Z białymi ścianami kontrastują barwne obicia mebli. Podają tu proste, lecz smaczne makarony. Jedzenie można zamawiać codz. do 21.00.

Chimmy Chungas, 499 Gt Western Rd (tel. 3340884). Restauracja – znajdująca się nad wielkim barem – cieszy się zasłużoną sławą wśród braci studenckiej korzystającej ze zniżek w porze obiadowej. Jedzenie można zamawiać codz. do 22.00.

Di Maggio’s, 61 Ruthven Lane (tel. 3348560). Niedroga, bardzo popularna pizzeria, w której można zjeść także spaghetti. Zazwyczaj kłębią się tu tłumy studentów korzystających ze zniżek. Swobodna atmosfera, czasem muzyka na żywo.

Joe’s Garage, 52 Bank St, obok Glasgow University Union (tel. 3395407). Pizze i makarony w tradycyjnym wyborze, smaczne i niedrogie. Szef kuchni poleca własne dania, których warto skosztować.

Salsa, 184 Dumbarton Rd (tel. 3371416). Filia restauracji Cantina Del Rey, równie dobra. Czynna codz. 12.00-23.00.

Kuchnia indyjska

Ashoka, 19 Ashton Lane (tel. 3575904). Niedroga restauracja, ulubiona przez studentów.

Motlier India, 28 Westminster Terrace (tel. 2211633). Dobre jedzenie, ceny przystępne; miły nastrój. Restauracja nie ma pozwolenia na sprzedaż alkoholu, należy więc przynieść własną butelkę (i zapłacić drobną sumę za możliwość jej wypicia).

Shaliinar, 23-25 Gibson St, niedaleko uniwersytetu (tel. 3396453). Stołują się tu studenci i pracownicy, bo wybór jest duży, a jedzenie smaczne.

Kuchnia wegetariańska

Bay Tree, 403 Gt Western Rd (tel. 3345895). Mały bar z niezłym wyborem hamburgerów, sałatek i zup. Zamiast puddingu lepiej skosztować ciastek bez cukru.