Glasgow – Komunikacja miejska

Glasgow – Komunikacja miejska

Chociaż wspinaczka na strome pagórki nie zawsze należy do przyjemności, spacery są najlepszą formą zwiedzania Glasgow. Ponieważ jednak najważniejsze zabytki są rozrzucone po całym mieście – na przykład West End dzieli od centrum 30 min marszu – będziesz musiał skorzystać z usług dobrze rozwiniętego w tym mieście transportu publicznego.

Najlepszym sposobem szybkiego dotarcia ze śródmieścia do południowych dzielnic lub West Endu jest jazda metrem, którego stacje oznaczone są wielką literą U. Mieszkańcy Glasgow nazywają je „Mechaniczną pomarańczą” (Clockwork Orange), bowiem składa się z jedynej tylko linii, która zatacza koło, a wagony mają jaskrawopomarańczowy kolor. Za przejazd płaci się jednorazowo 60 p., można także wykupić bilet całodzienny (1,80 £) lub bilet wieloprzejazdowy (10 przejazdów za 5,40 £ lub 20 za 10 £). Niestety, bilety te są ważne jedynie między 11.00 a 23.30 w dni powszednie, a w niedziele tylko do 18.00.

Udając się poza granice śródmieścia lub West Endu, będziesz zmuszony skorzystać z pociągu lub autobusu. Z powodu braku jednoznacznych przepisów i regulacji dotyczących transportu autobusowego, w Glasgow działa kilkanaście przedsiębiorstw przewozowych, ostro ze sobą rywalizujących. Największe to: Strathclyde Transport, którego autobusy pomalowane są na pomarańczowo, oraz kremowe i czerwone Kehin Central Buses. Orientację w tym nieco skomplikowanym systemie znacznie ułatwia lektura Visitors Transport Guide (por. wyżej).

Podmiejska kolej działa bardzo sprawnie, a pociągi poruszają się z dość znaczną prędkością. Przedmieścia na południe od Clyde połączone są z Dworcem Centralnym, zaś pociągi z północnego wschodu zatrzymują się na stacji przy Oueen Street. Linia kolejowa przecinająca centrum, która biegnie pod Argyle Street (przystanek na niższym poziomie Dworca Centralnego), łączy północno-zachodnie krańce miasta z południowo-wschodnimi dzielnicami, docierając na koniec aż do Lanark. Pociągi z Dworca Centralnego i z Queen Street spotykają się na stacji Patrick, położonej na zachód od centrum, będącej równocześnie przystankiem metra.

W Glasgow nie ma całodziennych biletów, dzięki którym można by podróżować zarówno autobusem, jak koleją i metrem. Jeśli jednak zamierzasz tu zabawić dłużej niż kilka dni, powinieneś kupić kartę strefową (zonecard) – tygodniową lub miesięczną, która pozwala na korzystanie ze wszystkich środków transportu miejskiego. Jej cena zależy od liczby stref, w obrębie których karta zachowuje ważność. Dla przykładu, dwu-strefowa karta uprawniająca do przejazdów na terenie, który wyznaczają stacje Patrick na zachodzie, Rutherglen na wschodzie i Kolekcja Burrella na południu, kosztuje 9,60 £. Ten dwustrefowy obszar (przecięty rzeką), stanowiący centrum systemu komunikacyjnego, otacza dalsze 6 stref obejmujących przedmieścia. Więcej informacji na temat jego funkcjonowania można uzyskać w Centrum Turystycznym Strathclyde. Poza tym istnieje jeszcze jednodniowy bilet wycieczkowy (Day-Tripper-Ticket), który co prawda uprawnia do podróżowania wszystkimi środkami miejskiego transportu, również poza strefami, lecz kosztuje 6 £ dla dorosłego z dwójką dzieci albo 11 £ dla dwojga dorosłych z czworgiem maluchów. W związku z tym, by zakup tego biletu uczynić opłacalnym, trzeba się sporo napodróżować, zaliczając w ciągu jednego dnia wszystkie atrakcje w okolicy miasta. Zwiedzać podmiejskie tereny można także z całodzienną kartą Roundabout Glasgow Ticket (3 £), ważną w metrze oraz pociągach na przestrzeni od Milngavie na północy do Motherwell na południu. Trasa autobusu wycieczkowego Discover Glasgow (IV-X pn.-sb. 9.30-17.00; 5 £), wyruszającego z George Square, wiedzie przez większość interesujących miejsc w śródmieściu i dzielnicy West End. Można doń wsiąść lub wysiąść w dowolnym miejscu.

Jeśli nie uśmiecha ci się korzystanie z komunikacji masowej, możesz wsiąść do jednej z czarnych taksówek, których nie brak na ulicach miasta, zarówno w dzień jak w nocy. Postoje znajdują się przed stacjami kolejowymi Central i Queen Street oraz obok dworca autobusowego na Buchanan Street. Jazda z Dworca Centralnego do Pollok Park i Kolekcji Burrella na odcinku ok. 5 km kosztuje 5 £.

Turystom zmotoryzowanym poruszanie się po Glasgow z pewnością nie sprawi kłopotu dzięki przebiegającej przez centrum autostradzie M8. Liczne parkomaty pozwalają postawić auto prawie wszędzie, a przy Waterloo Street, Mitchell Street, Oxford Street oraz Cambridge Street całą dobę czynne są wielopoziomowe parkingi. Niestety, jak wszędzie, opłaty za postój w centrum są o wiele wyższe niż na przedmieściach.