Paxton House

Wzniesienie w połowie XVIII w. Paxton House (poł.IV-X codz. 12.00-17.00; 3,50 £), rezydencji położonej 8 km na zachód od Berwick-upon-Tweed przy drodze B6461, było ostatnim krokiem na drodze do pewnego małżeństwa, które nie doszło do skutku. Mieszkający w Niemczech młody Szkot, Patrick Home, odnosił na dworze Fryderyka Wielkiego błyskotliwe sukcesy, których ostatecznym ukoronowaniem stało się uwiedzenie królewskiej jedynaczki, Charlotty de Brandt. Sprawa wyszła na jaw i zuchwalec został zmuszony do opuszczenia Berlina, jednakże dopiero po uprzednim złożeniu obietnicy małżeństwa. W Szkocji zbudował Paxton House w oczekiwaniu przyszłej małżonki, która jednak nigdy się nie pojawiła.

Budynek zaprojektowany przez Johna i Jamesa Adamów jest okazałą, neopalladiańską rezydencją, którą zdobią kolumny wzorowane na greckich świątyniach. Geometryczna prostota charakteryzuje również wnętrza. Ich cechą szczególnie podkreślaną przez przewodników jest kontrast pomiędzy upodobaniem do rokoka, właściwym Johnowi i Jamesowi, a klasycystycznymi stiukami autorstwa ich słynniejszego brata, Roberta. Można tu także obejrzeć ciekawą kolekcję mebli z drzewa różanego w stylu Chippendale i z okresu Regencji. Obszerna Galeria Malarstwa, ukończona na początku XIX w., odzwierciedla surowość wczesnego klasycyzmu, większość gipsowych ozdób naśladuje robotę murarską. Szkocka Galeria Narodowa wykorzystuje to pomieszczenie jako swoją placówkę, wystawiając w Paxton House część własnych zbiorów, na ogół o mniejszej wartości.

Okalające rezydencję tereny (IV-X od 10.00 do zmroku) – 34 ha parku i lasu w pobliżu Tweed – przecinają ścieżki spacerowe. Wszystkiego na temat połowu łososia można dowiedzieć się w tutejszym nowo otwartym muzeum.

Informacje praktyczne

Biuro informacji turystycznej w COLDSTREAM, mniej więcej w połowie High St (IV-VI i IX pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 10.00-13.00; VII i VIII pn.-sb. 10.00-18.00, nd. 10.00-14.00; X pn.-sb. 10.00-12.30 i 13.30-16.30; tel. 01890/882607), posiada wiele broszur i ulotek na temat regionu Borders, a także listę miejscowych kwater prywatnych. Najlepsze noclegi znajdziesz w schludnym Atterdale, 1 Leet St (tel. 01890/883047), tuż przy Market Square. W restauracji Castle Hotel przy 11 High St można zjeść niedrogi posiłek. Na piwo warto wybrać się do przytulnego pubu Besom Inn niedaleko biura turystycznego, który zdobią wszelkiego rodzaju militarne pamiątki.