Droga Królowej

Droga Królowej

32-km odcinek pomiędzy Newton Stewart i New Galloway, noszący nazwę Droga Królowej (Queen’s Way), przecina południowe krańce Parku Leśnego Galloway (Galloway Forest Park), którego niepowtarzalny krajobraz tworzą porośnięte lasami wzgórza, lśniące jeziora i nagie, łagodne szczyty. W parku znajduje się wiele szlaków, od bardzo łatwych po długie i wyczerpujące. Jeżeli chcesz się wybrać na krótką wędrówkę, najlepiej zatrzymaj się na polu namiotowym Talnotry (IV-X; tel. 01671/402420), ok. 11 km od Newton Stewart. Zarząd lasu wytyczył tutaj trzy szlaki o długości od 3 do 6 km, biegnące przez sosnowe lasy obok drogi, przecinające wąwozy i strumyki. Samo pole namiotowe jest malowniczo położone pomiędzy lesistymi wzgórzami parku. Można tutaj również wykupić zezwolenie na łowienie ryb. Kilka kilometrów dalej, w otoczeniu sosnowego lasu, znajduje się Clatteringshaws Loch, które obiega dokoła ścieżka o długości 22,5 km. Leży przy niej Kamień Bruce’a (Bruce’s Stone). Podobno Robert I Bruce położył go tam po zwycięstwie nad Anglikami. Trasa zbiega się ze Szlakiem Wyżyny Południowoszkockiej, podążając na północ w kierunku Rhinns of Kells, pasma wzniesień na wschodniej granicy parku.

11 km od jeziora znajduje się NEW GALLOWAY, położone w dolinie rzeki Ken na północnym krańcu Loch Ken. Chociaż jest to niewiele więcej niż jedna długa ulica, przy której stoją schludne kamieniczki, można stąd łatwo dotrzeć do Szlaku Wyżyny Południowoszkockiej i Rhinns of Kells. To samo odnosi się do sąsiedniej wioski DALRY, położonej kilka kilometrów w górę rzeki, przez którą przebiega Szlak Wyżyny Południowoszkockiej.

Informacje praktyczne

Autobusy, kursujące na trasie Castle Douglas – Ayr, z połączeniami do Dumfries i Kirkcudbright, zatrzymują się w New Galloway. Nie ma tu biura turystycznego, lecz w The Smithy Teashop przy High St (III, IV iX codz. 10.00-18.00; V-IX codz. 10.00-20.00) można uzyskać wszelkie potrzebne informacje. W wiosce jest kilka hoteli oraz pensjonatów, leżących przy głównej ulicy. Warto się zatrzymać w niedrogim Leamington Hotel (XI nieczynne; tel. 01644/420327) lub w The Smithy (III-X; tel. 01644/420269), gdzie również można doskonale zjeść. Jeżeli chcesz zostać w Dalry, możesz przenocować władnym Lochinvar Hotel (tel. 1644/430210). Najbliższe schronisko młodzieżowe znajduje się w Kendoon (poł.V-IX; brak telefonu; kat. 3), 8 km na północ od Dalry wzdłuż B7000, niedaleko Szlaku Wyżyny Południowoszkockiej. Od drogi A713 idzie się tu tylko 15 min, jeżeli więc podróżujesz autobusem na trasie Castle Douglas – Ayr, poproś kierowcę, aby wysadził cię jak najbliżej schroniska.