Mass media

Główne brytyjskie dzienniki można dostać również w Szkocji, często w specyficznym, szkockim wydaniu. Magazyny z dużą ilością zdjęć są tak samo popularne, jak w Anglii – należą do nich Sun Roberta Murdocha, zajmujące się głównie seksem i skandalami, zabawne Daily Sport i lekko lewicujące Mirror, jedyny magazyn, który stanowi antidotum na reakcyjną politykę Sun. Na drugim biegunie jakościowym znajduje się posiadany przez Murdocha Times, niezmiennie konserwatywny Daily Telegraph, Independent, który walczy, aby zasłużyć na swoją nazwę (niezależny) i Guardian, zajmujący miejsce nieco na lewo od centrum.

Prasa szkocka jest na ogół dosyć prowincjonalna, chociaż istnieją dwa poważne dzienniki: liberalno-lewicowy Scotsman i prawicowy Herald, wydawane odpowiednio w Edynburgu i Glasgow. Jednak najlepiej sprzedającym się dziennikiem jest tani Daily Record, podobny do Daily Mirror. Lokalne gazety są zazwyczaj chętniej czytane niż ich odpowiedniki angielskie – największą popularnością cieszą się Press and Journal z Aberdeen, bardzo prowincjonalna Courierand Advertiser z Dundee oraz lnverness Courier. Informacje o życiu w regionie Gór Kaledońskich i wyspach podaje tygodnik Oban Times, natomiast Stornoway Gazette jest jedynym tygodnikiem wydawanym w obrębie Western Isles. West Highland Free Press, wydawany na Skye, jest bardziej radykalny i wychodzi co tydzień. Wszystkie te gazety zamieszczają artykuły zarówno w języku gaelickim, jak i angielskim.

Wiele ogólnokrajowych magazynów niedzielnych posiada specjalną edycję szkocką, natomiast jedyna szkocka gazeta niedzielna to Scotland on Sunday- śmiertelnie poważna i trochę nudna. 0 wiele zabawniejszy jest anachroniczny Sunday Post, wydawany przez potężnego potentata Thomson and Legg, a czytany przez ponad połowę mieszkańców Szkocji. Jest to dobra, bardzo szkocka gazeta, która niewiele zmieniła się od lat 50., kiedy dwie części poświęcone rysunkom satyrycznym, Oor Wullie i The Broons, zyskały niemal kultowy status.

Jeżeli chodzi o tematyczne periodyki, najlepiej sprzedawany magazyn z wiadomościami to utrzymany w suchym, profesjonalnym tonie Economist. Poważna, socjalistyczna gazeta New Statesman and New Society ma tak niewielu czytelników, że dorobiła się przezwiska „Słaniający się”. Satyryczny dwutygodnik Private Eve jest bardzo lubianą gazetą, która chlubi się drukowaniem historii na tematy, których inne gazety nie chcą podejmować, oraz stwierdzeń ubliżających różnym osobom. Do szkockich miesięczników należy Scottish Field, popularna wersja angielskiego Tatler, oraz posiadający sporą rzeszę czytelników Scots Magazine, staroświecki, wyważony magazyn, który opowiada się za tradycyjnymi wartościami rodzinnymi, poważnym podejściem do życia i otwartością. Odwiedzający Glasgow i Edynburg powinni zajrzeć do dwutygodnika informacyjnego The Ust, donoszącego o wszystkich wydarzeniach w obu miastach.

TELEWIZJA I RADIO

W Szkocji są cztery główne kanały telewizyjne, państwowa BBC1 i 2, oraz dwa niezależne, komercyjne kanały ITV i Channel Four. Chociaż ostatnio krytykowana przez rząd, stacja BBC nadal utrzymuje swoją światową reputację wartościowego programu, w którym realizuje się drogie, kostiumowe przedstawienia i interesujące, inteligentnie zrobione programy dokumentalne. Kanał BBC1 poświęcony jest głównie bieżącym wydarzeniom, BBC2 natomiast ma bardziej luźny charakter. Szkocka TV oraz firmy zGrampian i pogranicza stworzyły w kraju sieć ITV, uzupełnioną przez bardziej eklektyczny i mniej zajmujący się bieżącymi wydarzeniami, częściowo subsydiowany Channel Four BSkyB, kanał Roberta Murdocha, ma monopol na programy satelitarne, w których pokazywane są filmy, wiadomości, sport oraz stare seriale i opery mydlane. W Szkocji zaczynają pojawiać się telewizje kablowe. Jak na razie stare, naziemne stacje nadal przyciągają większość telewidzów.

Wszechogarniająca komercja wdziera się również w sieć radiową BBC, która ma pięć stacji zaspokajających różne gusta: Radio One, prawie wyłącznie z najnowszą muzyką pop, Radio Two, z muzyką ludową. Radio Three, głównie z muzyką klasyczną, Radio Four, zajmujące się sprawami bieżącymi, sztuką i teatrem oraz Radio Five Live, najnowsza stacja, mieszanina sportu i wiadomości. Radio One ma wielu rywali w postaci stacji komercyjnych na terenie całej Szkocji – większość z nich jest bardziej wyrafinowana i nastawiona na nastolatków, aniżeli ich brytyjski odpowiednik, natomiast Classic FM odciąga ludzi od Radio Three, oferując mniej namaszczone podejście do tematu. BBC również posiada kilka regionalnych, szkockich stacji, prezentujących ciekawą mieszankę lokalnych wiadomości i przebojów.