POŁUDNIOWO-ZACHODNIA CZEŚĆ SZKOCJI

POŁUDNIOWO-ZACHODNIA CZEŚĆ SZKOCJI

Aż do XI w. cala południowo-zachodnia część Szkocji była nazywana Galloway. Tutejsi niezależni wodzowie utrzymywali bliższe kontakty z wikingami niż ze Szkotami, lecz ich autonomia stopniowo malała. Pod koniec XIII w. ziemie o kształcie trójkąta, ograniczonego przez wody Solway Firth i Firth of Clyde oraz trakt ciągnący się od Dumfries do Kilmarnock, zostały wcielone do Szkocji. To właśnie tutaj Robert I Bruce i William Wallace wypowiedzieli wspólnie wojnę Anglikom. W XVII w. porty na wybrzeżu Solway cieszyły się dobrobytem dzięki powstaniu lokalnych szlaków morskich do Irlandii, a jeszcze później miasta wokół Firth of Clyde korzystały z rozwoju przemysłowego Glasgow. Region przeżył upadek ekonomiczny wraz ze zmianą szlaków handlowych, która tętniące życiem porty obróciła w senne mieściny. Obecnie południowo-zachodnia część Szkocji jest spokojnym obszarem, przez który nie biegną autostrady. Ponieważ większość osób omija ją w drodze na wyspy i w góry, pozostała poza zasięgiem masowej turystyki, która rozwinęła się bardziej na północy.

W tej części Szkocji – o czym na każdej stronie przypominają turystyczne foldery -żył i umarł Robert Burns. Szlak Roberta Burnsa (Burns Heritage Trail), trasa samochodowa biegnąca przez większą część regionu, nie omija żadnego miejsca, które ma jakikolwiek związek z poetą. Szczerze mówiąc, jeżeli nie jesteś szczególnie zapalonym wielbicielem Burnsa, wystarczy, gdy zatrzymasz się w Dumfries, a także w Ayr i Alloway.

Na południowy zachód od Dumfries rozciąga się płaskie wybrzeże Solway, na którym leży piękne, spokojne miasto portowe Kirkcudbriglit oraz kilka wspaniałych ruin średniowiecznych budowli, m.in. zamek Caerlaverock i opactwo Sweetheart. Blisko wybrzeża, na północy, wznoszą się Wzgórza Galloway, poprzecinane dłuższymi i krótszymi szlakami

o różnych stopniach trudności. Piękne wrzosowiska, góry, jeziora i rzeki składają się na Park Leśny Galloway (Galloway Forest Park) o powierzchni ponad 60 tys. ha. Za nim ciągnie się łagodnie pofałdowane wybrzeże Ayrshire, którego rolniczy krajobraz z rzadka urozmaica rozległa, piaszczysta plaża lub nadbrzeżny klif. Nad morzem leży ciekawe miasto Ayr, godne uwagi ze względu na powiązania z Burnsem i plażę, a także inne główne miasto wypoczynkowe regionu, Largs, pięknie położone pomiędzy wzgórzami a zatoką.

Podróżowanie w tych stronach autobusem może być kłopotliwe, za to połączenia kolejowe z Glasgow wzdłuż wybrzeża Ayrshire do Stranraer są bardzo dobre. Promy odpływają ze Stranraer do Belfastu i Larne w Irlandii Północnej oraz z portu Ardrissan, na północ od Ayr, na wyspę Arran, skąd można przedostać się na Wyspy Zachodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *