POŁUDNIOWO-ZACHODNIA CZEŚĆ SZKOCJI
Aż do XI w. cala południowo-zachodnia część Szkocji była nazywana Galloway. Tutejsi niezależni wodzowie utrzymywali bliższe kontakty z wikingami niż ze Szkotami, lecz ich autonomia stopniowo malała. Pod koniec XIII w. ziemie o kształcie trójkąta, ograniczonego przez wody Solway Firth i Firth of Clyde oraz trakt ciągnący się od Dumfries do Kilmarnock, zostały wcielone do Szkocji. To właśnie tutaj Robert I Bruce i William Wallace wypowiedzieli wspólnie wojnę Anglikom. W XVII w. porty na wybrzeżu Solway cieszyły się dobrobytem dzięki powstaniu lokalnych szlaków morskich do Irlandii, a jeszcze później miasta wokół Firth of Clyde korzystały z rozwoju przemysłowego Glasgow. Region przeżył upadek ekonomiczny wraz ze zmianą szlaków handlowych, która tętniące życiem porty obróciła w senne mieściny. Obecnie południowo-zachodnia część Szkocji jest spokojnym obszarem, przez który nie biegną autostrady. Ponieważ większość osób omija ją w drodze na wyspy i w góry, pozostała poza zasięgiem masowej turystyki, która rozwinęła się bardziej na północy.
W tej części Szkocji – o czym na każdej stronie przypominają turystyczne foldery -żył i umarł Robert Burns. Szlak Roberta Burnsa (Burns Heritage Trail), trasa samochodowa biegnąca przez większą część regionu, nie omija żadnego miejsca, które ma jakikolwiek związek z poetą. Szczerze mówiąc, jeżeli nie jesteś szczególnie zapalonym wielbicielem Burnsa, wystarczy, gdy zatrzymasz się w Dumfries, a także w Ayr i Alloway.
Na południowy zachód od Dumfries rozciąga się płaskie wybrzeże Solway, na którym leży piękne, spokojne miasto portowe Kirkcudbriglit oraz kilka wspaniałych ruin średniowiecznych budowli, m.in. zamek Caerlaverock i opactwo Sweetheart. Blisko wybrzeża, na północy, wznoszą się Wzgórza Galloway, poprzecinane dłuższymi i krótszymi szlakami
o różnych stopniach trudności. Piękne wrzosowiska, góry, jeziora i rzeki składają się na Park Leśny Galloway (Galloway Forest Park) o powierzchni ponad 60 tys. ha. Za nim ciągnie się łagodnie pofałdowane wybrzeże Ayrshire, którego rolniczy krajobraz z rzadka urozmaica rozległa, piaszczysta plaża lub nadbrzeżny klif. Nad morzem leży ciekawe miasto Ayr, godne uwagi ze względu na powiązania z Burnsem i plażę, a także inne główne miasto wypoczynkowe regionu, Largs, pięknie położone pomiędzy wzgórzami a zatoką.
Podróżowanie w tych stronach autobusem może być kłopotliwe, za to połączenia kolejowe z Glasgow wzdłuż wybrzeża Ayrshire do Stranraer są bardzo dobre. Promy odpływają ze Stranraer do Belfastu i Larne w Irlandii Północnej oraz z portu Ardrissan, na północ od Ayr, na wyspę Arran, skąd można przedostać się na Wyspy Zachodnie.