St Abb’s Head

W małej miejscowości Cockburnspath, 11 km na południe od Dunbar, w odległości 1,5 km od brzegu morza kończy się Szlak Wyżyny Południowoszkockiej. Jego kontynuacja, trasa piesza o długości 8 km, prowadzi od placu w Cockburnspath obok Al wzdłuż wybrzeża przez Pease Bay do PENMANSHEIL. W pobliżu szosa A1107 odchodzi od głównej drogi, prowadząc do ST ABBS, odosobnionej wioski rybackiej, położonej wyjątkowo malowniczo na najbardziej w morze wysuniętym odcinku wybrzeża. Po obu stronach skupiska starych chat rybackich, zbiegających ku obmywanej falami zatoce, wznoszą się urwiste klify. Nazwa wioski pochodzi od Ebby, księżniczki żyjącej w VII w. i pochodzącej z Nortumbrii, której udało się dopłynąć do brzegu, gdy jej statek zatonął w morzu. Zgodnie z tradycją wdzięczna opatrzności księżniczka ufundowała klasztor żeński na brzegu, który przyniósł jej ocalenie. St Abb’s Marinę Semces (tel. 01890/771412), z siedzibą w zatoce, organizuje połowy ryb na morzu, nurkowanie, obserwowanie ptaków i regularne wycieczki łodzią, wszystko po umiarkowanych cenach. Wioska jest idealną bazą wypadową dla zwiedzania Rezerwatu Przyrody St Abb’s Head (St Abb’s Head Nature Reserve). Wejście do rezerwatu znajduje się przy barze i parkingu w odległości niespełna kilometra od miasta. Park, będący własnością NTS, obejmuje obszar 81 ha dzikiego, postrzępionego wybrzeża ze stromymi klifami wyrastającymi na wysokość 90 m nad poziom wody, na których ptaki wiją swoje gniazda. Dobrze oznakowany szlak kończy się przy latarni morskiej, ok. 1,5 km od parkingu.

W Coldringham, leżącym przy Al 107, dwa razy dziennie zatrzymują się autobusy z Edynburga i Dunbar do Berwick-upon-Tyne, a minibusy dojeżdżają do St Abbs, leżącego 1,5 km dalej, przy B6438. Gwarancję dojazdu daje jedynie wcześniejsza rezerwacja biletów (pn.-pt. 9.00-16.00; tel.01289/308719). Autobusy z St Abbs do Eyemouth na południu kursują co godzinę. W St Abbs można przenocować w dwóch miejscach: wspaniałym Castle Rock Guest House przy Murrayfield (Wielkanoc-X; tel. 01890/71298), wiktoriańskiej rezydencji, której okna wychodzą na nadmorskie klify, oraz w B&B Wilma Wilson, 7 Murrayfield (tel. 018907/71468).

Samo Coldringham jest dość przeciętne, lecz tu właśnie zaczyna się droga o długości 1,5 km, prowadząca nad morze do niewielkiej miejscowości wypoczynkowej COLDRINGHAM SANDS. Znajdują się tu piękne, piaszczyste plaże oraz schronisko młodzieżowe (IV-IX; tel.018907/71298; kat. 2). Schronisko mieści się w wielkiej willi z czasów wiktoriańskich, zbudowanej na wzgórzu, z widokiem na morze. Lubią tu zatrzymywać się kierowcy, piechurzy i amatorzy ornitologicznych obserwacji. Niedaleko leży pensjonat Cul-Na-Sithe (II-XI; tel.01890/71565).