Szkocja – Noclegi

SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE – KATEGORIE I CENY

Wszystkie schroniska prowadzone przez SYHA podzielone są na kategorie (Grade), w zależności od standardu. Schroniska kategorii 1, gdzie nocleg kosztuje 6,75-7,55 £ (5,70-6,20 £ dla dzieci w wieku 5-17 lat) stoją na najwyższym poziomie, mają bezpłatne prysznice oraz często przedłużone godziny otwarcia. W schroniskach kategorii 2, najczęściej spotykanych, prysznic można wziąć za niewielką opłatą, ceny wynoszą 5,25 £ (4,30 £) za noc. Schroniska kategorii 3 (4 £/3,30 £) należą do najskromniejszych, ich standard jest niski. Pamiętać trzeba, że noclegi w schroniskach Grade 1 w Stirling, Glasgow i Edynburgu (z wyjątkiem Bruntsfield) są nieco droższe (10,15 £/8,75 £).

W wielu miejscach w Szkocji studenci w wieku 18-25 lat mogą otrzymać dodatkową zniżkę w wysokości 1 £ po okazaniu legitymacji studenckiej. Posiłki w schronisku, o ile są dostępne, bywają raczej tanie. Śniadanie kosztuje ok. 2,50 £, a ceny posiłków wieczornych zaczynają się od 4 £. Prawie wszystkie schroniska mają urządzenia kuchenne dla tych, którzy wolą sami przyrządzać sobie jedzenie.

Wszystkie schroniska młodzieżowe, o których mowa, należą do SYHA; jeżeli tak nie jest, zostało to zaznaczone. Kto nie wykupił legitymacji schronisk młodzieżowych jeszcze w Polsce, może to zrobić w większości szkockich schronisk młodzieżowych za opłatą 9 £. Warto wiedzieć, że legitymacja uprawnia również do 50% zniżki w miejscach należących do fundacji National Trust of Scotland (zabytki, rezerwaty przyrody itp).

O każdej porze roku, szczególnie w schroniskach wyższej kategorii (Grade 1), dobrze jest dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Jest to szczególnie ważne w czasie Wielkanocy, Bożego Narodzenia i w okresie od maja do lipca. Rezerwacji można dokonać listownie lub telefonicznie, w obu przypadkach miejsce będzie trzymane do godz. 18.00 w zapowiedzianym dniu przybycia. Niektóre schroniska, zwłaszcza w regionie Gór Kaledońskich, są zamknięte w zimie, z wyjątkiem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Nawet jeżeli nie dokonało się rezerwacji, zawsze lepiej jest wcześniej zadzwonić – w części przewodnikowej podano numery telefonów. Większość schronisk zamyka się między 10.00 a 17.00 i po 23.30, ale niektóre bywają otwarte cały dzień. Czas pobytu jest zazwyczaj nieograniczony. Warto postarać się o egzemplarz przewodnika po schroniskach (SYHA Handbook), który wymienia wszystkie schroniska oraz zasady korzystania z nich. Można go uzyskać w podanych niżej placówkach.

Stowarzyszony z SYHA Gatliff Hebridean Hostels Trust jest organizacją charytatywną, która wynajmuje bardzo proste noclegi na farmach na Hebrydach. Warunki bywają tam bardzo skromne, wręcz prymitywne, ale domy położone są w malowniczych okolicach. Nie oznacza się ich żadnymi kategoriami, często nie ma tam też telefonu. Istnieje również Independent Backpackers Hostels Association, stowarzyszenie 37 niezależnych schronisk, znajdujących się głównie w Górach Kaledońskich i na wyspach, oraz trzech w Edynburgu. Są to głównie miejsca prowadzone przez rodziny, czynne całą dobę i przeważnie przez cały rok, otwarte nie tylko dla członków. Schroniska zajmują różnego rodzaju budynki, od zabudowań gospodarczych do zaadaptowanych kościołów. We wszystkich są wspólne sypialnie, prysznice z ciepłą wodą, wspólne pomieszczenia i kuchnie do dyspozycji; wielu właścicieli organizuje różne zajęcia na świeżym powietrzu. Ceny wynoszą ok. 7 £ od osoby za noc. Broszurę z listą wszystkich schronisk można otrzymać w The Independent Backpacker Hostels Scotland, c/o The Loch Ness Backpackers Lodge, Leiston, Drumnadrochit, lnvernessshire IV3 6UT.

KEMPINGI, PRZYCZEPY KEMPINGOWE I WYNAJEM DOMKÓW

W Szkocji znajdują się setki pól namiotowych, większość z nich jest czynna od kwietnia do października. Na najdroższych płaci się ok. 8 £ za rozbicie namiotu; zazwyczaj mieszczą się na nich sklepy, restauracje, bary i czasem obiekty sportowe. Z drugiej strony farmerzy czasem oferują rozbicie namiotu na swoim prywatnym terenie za 2 £ na dzień. Ulotka Camping and Caravanning in Britain and Ireland, wydawana przez AA, wymienia pola namiotowe, podzielone na kategorie, a wszystkie lokalne rady turystyczne mają listę rekomendowanych miejsc.

W najbardziej popularnych częściach Szkocji, zwłaszcza w Górach Kaledońskich i na wyspach, namioty stawia się obok przyczep kempingowych. Większość z nich jest ustawiona na stałe i wynajmowana turystom indywidualnym. Sądząc po ilości przyczep w pobliżu najpiękniejszych miejsc w Szkocji, można odnieść wrażenie, że połowa ludności Wielkiej Brytanii mieszka w przyczepach w czasie letnich wakacji. Cena za czteroosobowy domek kempingowy w lecie wynosi ok. 150 £ na tydzień, a za lepsze miejsca, takie jak np. dogodnie położone domki nad morzem, trzeba zapłacić dwa razy tyle.

Inne tanie wyjście, zwłaszcza jeżeli ktoś zatrzymuje się gdzieś na tydzień lub dłużej, to nocleg w akademiku. Wiele szkockich uniwersytetów w lecie udostępnia je turystom zagranicznym. Miejsca noclegowe bywają bardzo różne: od małych, jednoosobowych pokoi w długich, ponurych korytarzach do stosunkowo komfortowych kilkuosobowych apartamentów. British Universities Accomodation Consortium (BUAC) udziela szczegółowych informacji, kontakt pod adresem PO Box 1274, University Park, Nottingham NG7 2RD (tel.0115/ 9504571).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *