ZWIEDZANIE MUZEÓW, ZABYTKÓW I INNYCH OBIEKTÓW

ZWIEDZANIE MUZEÓW, ZABYTKÓW I INNYCH OBIEKTÓW

Sezon turystyczny w Szkocji trwa od Wielkanocy do października, poza tym okresem wiele obiektów jest zamkniętych. Na ogół ruiny, parki i ogrody można zwiedzać przez cały rok, czynne są także największe muzea oraz inne obiekty – główne atrakcje turystyczne. Na stronie podano pełne informacje o godzinach otwarcia i opłatach za wstęp.

Wiele najcenniejszych obiektów Szkocji, od zamków i wiejskich rezydencji po wyspy, ogrody i chronione parki krajobrazowe, podlega pod fundację National Trust of Scotland, 5 Charlotte Square, Edinburgh EH24DU (tel. 0131/2265922), lub państwową organizację Historie Scotland, Longmore House, Salisbury Place, Edinburgh EH9 15H (tel. 0131/6688600), które opisane są jako NTS lub HS. Obie organizacje za wstęp do większości obiektów pobierają opłaty, które mogą okazać się dosyć wysokie, zwłaszcza do tych bardziej okazałych, słynnych miejsc. Komuś, kto ma zamiar odwiedzić więcej niż sześć obiektów należących do NTS lub HS, opłaci się wykupić roczne członkostwo (NTS 24 £, dla rodziny 40 £, HS 17£, rodzina 35 £), które pozwala na bezpłatny wstęp.

Poza tym zarówno NTS, jak i HS oferują krótkoterminowe passy, uprawniające do zniżek przy zakupie biletów wstępu. National Trust Touring Pass, który kosztuje 9 £ dla dorosłych i 20 £ dla rodziny, jest ważny przez 7 dni i uprawnia do bezpłatnego wstępu do wszystkich obiektów należących do NTS. Scottish Explorer, siedmiodniowy bilet HS, uprawnia do bezpłatnego wstępu do 70 zabytków, zamków i innych obiektów i kosztuje 11 £ lub 23 £ dla rodziny; za dwa tygodnie cena wynosi odpowiednio 18 £ lub 35 £. Członkowie towarzystwa schronisk młodzieżowych IYHF są automatycznie uprawnieni do 50% zniżki za wstęp do wszystkich obiektów NTS.

Wiele szkockich rezydencji rodowych pozostaje w rękach prywatnych właścicieli, którzy zazwyczaj pobierają 5 £ za wstęp do najcenniejszych części ich posiadłości. Wiele innych starych budynków, chociaż rzadko o dużej wartości zabytkowej, należy do miejscowych władz i wstęp do nich jest niedrogi, a czasem bezpłatny. Za wejście do miejskich galerii sztuki i muzeów na ogół nie pobiera się opłaty, podobnie jak do państwowych muzeów, chociaż zazwyczaj prosi się zwiedzających o dobrowolne datki.

Większość obiektów, gdzie wstęp jest płatny, stosuje 25-50% zniżki dla starszych osób, bezrobotnych, studentów studiów dziennych i dzieci do 16 lat, a dzieci do lat 5 wchodzą za darmo prawie wszędzie. Zazwyczaj wymaga się dowodu z datą urodzenia. W Przewodniku podano opłaty pełne dla osób dorosłych.

Tylko dla turystów zagranicznych dostępne są bilety Great British Heritage Pass, uprawniające do bezpłatnego wstępu do ok. 600 miejsc w Wielkiej Brytanii, z których wiele nie podlega ani NTS, ani HS. Bilet, który kosztuje ok. 50 $ za 7 dni, ok. 60 $ za 15 dni i 80 $ za miesiąc, można kupić w większości agencji turystycznych, biurach British Airways lub w British Travel Centre, 22 Regent St, London W1 (tylko osobiście).