FESTIWALE I ŚWIĘTA
W Szkocji odbywa się wiele dorocznych imprez, odzwierciedlających dokonania współczesnej kultury i dziedzictwo historyczne kraju, a także znany na całym świecie, typowy obraz Szkocji. Wielu turystów od razu chce iść posłuchać gry na kobzie, zobaczyć ceilidhs (tańce szkockie) czy Zawody Kaledońskie, ale warto pamiętać, że poza nimi kryje się głębsza treść: wiele lokalnych świąt stanowi kontynuację starożytnych zwyczajów i akcentuje różnice dzielące Szkocję i Anglię, natomiast Festiwal w Edynburgu i Mayfest w Glasgow to imprezy kulturalne o międzynarodowej renomie. Z imprez sportowych wymienić należy Zawody Kaledońskie, rozgrywki International Rugby i mistrzostwa w golfie. Warto też przy okazji obejrzeć specyficznie szkockie gry, takie jak shinty, prosta odmiana hockeya, czy curling, polegający na rzucaniu płaskimi kamieniami ruchem wirowym po lodzie. Ta ostatnia gra narodziła się ok. 500 lat temu i obecnie znana jest na całym świecie. Narodowym sportem jest piłka nożna; od sierpnia do maja co tydzień odbywają się mecze ligowe.
Trzeba pamiętać, że nierzadko mniejsze, mniej znane święta, zwłaszcza te o pogańskim rodowodzie, nie są obchodzone ze względu na turystów i przypadkowi widzowie mogą nie być mile widziani. W razie wątpliwości najlepiej zwrócić się do miejscowego biura turystycznego. STB publikuje aktualną i kompletną listę świąt i festiwali – bezpłatną i dostępną w biurach turystycznych oraz bezpośrednio w oddziałach STB pod koniec roku, w grudniu.
ZAWODY KALEDOŃSKIE
Pomimo swojej nazwy Zawody Kaledońskie -Highland Games-rozgrywane są na terenie całej Szkocji od maja do połowy sierpnia. Różni je wielkość oraz typ rozgrywek. Chociaż najsłynniejsze odbywają się w Oban, Cowal i w Braemar, nierzadko te mniejsze bywają o wiele ciekawsze. Ich rodowód sięga prawdopodobnie XIV w., kiedy zwycięzcy, najlepiej walczący mężczyźni, zostawali wodzami klanów. W czasach królowej Wiktorii zawody zyskały na popularności dzięki tradycyjnym strojom, muzyce, zabawom i tańcom góralskim. Różni członkowie rodziny królewskiej nadal przyglądają się Zawodom w Braemar. Najbardziej charakterystyczne konkurencje noszą nazwę heavies (ciężkie). Zalicza się tu rzut pniakiem, rzut kamieniem, podrzucanie ciężaru nad poprzeczką – wszystkie te konkurencje wymagają ogromnej siły i zręczności. Rzut pniakiem jest najbardziej widowiskowy, ponieważ zawodnik musi biec, niosąc pień drzewa, a potem, podnosząc go za oba końce, rzucić nim w doskonały, elegancki sposób. Równie ważne jak rozgrywki sportowe są turnieje kobziarzy-solistów i zespołów, a także konkursy taneczne, gdzie można zobaczyć trzyletnie dziewczynki wykonujące szybkie, skomplikowane kroki takich tradycyjnych tańców, jak skoczny Higland Fling.
Lista w ramce wymienia najbardziej znane Zawody; o mniejszych, lokalnych imprezach można dowiedzieć się w poszczególnych biurach turystycznych.
KALENDARZ IMPREZ
31 XII i 1 I – Hogmanay i Ne’er Day. Święto ważniejsze dla Szkotów niż Boże Narodzenie. Świętowanie koncentruje się wokół first footing, kiedy o północy grupa biesiadników chodzi po sąsiednich domach rozdając prezenty. Tradycyjnie first foot(pierwszą osobą, jaka przestępuje próg domu) powinien być obcy o ciemnych włosach, niosący węgiel i sól (aby w domu nie zabrakło ciepła ani jadła) oraz butelkę whisky (z oczywistych przyczyn).
31 XII – Barwna Procesja w Comrie. Mieszkańcy paradują po ulicach, niosąc zapalone pochodnie na powitanie Nowego Roku.
1 I – Ceremonia z zapalonymi głowniami w Stonehaven. Mieszkańcy kołyszą głowniami na długich kijach, aby powitać Nowy Rok i odstraszyć złe duchy.
1 I – Kirkwall Boy’s and Men’s Ba’ Games w Orkney. Coś w rodzaju meczu piłki nożnej, rozgrywanego przez masę pijanych mężczyzn i chłopców na ulicach miasta, przy czym jako bramki służą zamek i zatoka. W ramach wielkiego finału gracze wskakują do morza.
11 I- Palenie Clavie w Burghead i Moray. Płonąca beczka ze smołą niesiona jest przez miasto, a następnie staczana z wzgórza Doorie. Zwęglone kawałki Clavie chronią przed złym okiem.
Ostatni wtorek stycznia – Up-Helly-Aa, Lerwick, Szetlandy. Nordycki festiwal ognia, którego kulminację stanowi spalenie specjalnie zbudowanej długiej lodzi Wikingów. Turyści muszą mieć zaproszenie od jednego z mieszkańców, można także kupić bilet na obchody w Ratuszu.