Abbotsford House

Abbotsford House

Romantyczny Abbotsford House (poł.III-X pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 14.00-17.00; 3 £) został zaprojektowany na życzenie Waltera Scotta, który mieszkał tu od 1812 r. aż do swojej śmierci 20 lat później. Rezydencja powstała na miejscu dawnych zabudowań gospodarskich, odkupionych i wyburzonych przez Scotta. Prace nad wzniesieniem wymarzonego przez pisarza pałacu trwały 12 lat. Fragmenty budynku wzorowane są na średniowiecznych zamkach: portyk wejściowy przypomina portyk pałacu Linlithgow, a mur w ogrodzie nawiązuje do krużganków opactwa Melrose. Scott był bardzo dumny ze swego dzieła, co wyraził w liście do przyjaciela: „Jest to rodzaj zamku-zagadki, który może podobać się osobie o dużej fantazji, potrafiącej docenić jego styl”.

Zwiedzanie wnętrz zaczyna się od wykładanego boazerią gabinetu, z niedużym biurkiem, ocalałym z zatopionego statku hiszpańskiej armady. W bibliotece znajduje się wyjątkowy zbiór szkockich pamiątek, w tym sakiewka i skene dhu (nóż) Rob Roya, pukiel włosów księcia Karola Edwarda Stuarta oraz jego quaich (kubek), książeczka Flory MacDonald, wykładany masą perłową krucyfiks Marii Stuart, z którym szła na szafot, a nawet kawałek placka z mąki owsianej, znaleziony w kieszeni górala poległego pod Culloden. W salonie można obejrzeć słynny portret pisarza pędzla Henry’ego Reaburna. Wśród wyeksponowanych w zbrojowni wszelkiego rodzaju militariów znajdują się miecz, sztylet i pistolet, należące do Rob Roya. W holu wejściowym, gdzie wiszą poroża łosi i inne myśliwskie trofea, umieszczono odlew głowy Roberta I Bruce’a.

Abbotsford znajduje się pomiędzy rzeką Tweed a drogą B6360, 5 km na zachód od Melrose. Można tu z łatwością dojechać szybkimi autobusami kursującymi często na trasie Melrose – Galashiels. Poproś o wysadzenie przy wysepce Tweedbank przy A6091, skąd masz jeszcze ok. 10 min w górę drogi.

Bowhill House

Najbliższym miasteczkiem, w którym znajduje się biuro informacji turystycznej (IV-X; tel. 01750/20054), jest SELKIRK, oddalone 6 km na południe od rezydenci Waltera Scotta. Dalsze 5 km na zachód dzieli je od Bowhill House (VI codz. 13.00-16.30; 4 £), pozostającego w prywatnym posiadaniu. Rezydencja kryje wspaniałe skarby, do których należy kolekcja francuskich antyków i galeria europejskiego malarstwa z portretami Gainsborough i Reynoldsa oraz wedutami Canaletta. W Pokoju Scotta znajduje się jeszcze jeden wizerunek powieściopisarza, namalowany przez Henry’ego Reaburna. Porośnięte lasem pagórki parku Bowhill (Bowhill Country Park; V-kon.VIII codz. z wyj. pt. 12.00-17.00; 1 £), przylegającego do rezydencji, pokryte są siecią ścieżek i tras rowerowych.