Edynburg – Puby i bary

Edynburg – Puby i bary

Wiele pubów w Edyndurgu, szczególnie na Starym Mieście, istnieje już od kilku wieków. Inne, zwłaszcza te na Nowym Mieście, pochodzą często z okresu wiktoriańskiego lub edwardiańskiego i mieszczą się nierzadko we wnętrzach o wyjątkowo ciekawym wystroju. Oprócz nich w mieście działa wiele modnych, nowoczesnych barów. Można zatem wybierać do woli wśród różnorodnych stylów. Wiele porządnych miejsc jest czynnych do późna, zwłaszcza podczas trwania Festiwalu, nie ma wówczas problemu ze znalezieniem baru otwartego przynajmniej do północy.

Obecnie w Edynburgu znajdują się trzy browary. Olbrzymie Scottish i Newcastle produkują McEwim’s oraz Younger’s. Mały, niezależny browar Caledonian wykorzystuje stare techniki i urządzenia do produkcji jednych z najlepszych gatunków piwa w Wielkiej Brytanii. Jest tu także maleńki browar przy Rose Street, który posiada swój własny pub.

Piwa górnej fermentacji, zwane ale, mają orzeźwiający owocowy, czasem słodkawy smak; „real ale” przechodzą powtórne dojrzewanie w beczce i są tłoczone do kufli przy pomocy ręcznej pompy.

WYCIECZKA PO BROWARZE

Jeżeli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej o szkockich piwach, możesz wybrać się na wycieczkę organizowaną przez Scottish and Newcastle’s Fountain Brewery, Fountainbridge (tel. 2299377 wew. 3015, pn.-czw. 10.15 i 14.15, pt. 10.15; 2,95 £). Chęć zwiedzania w porannej turze należy zgłosić bezpośrednio w browarze, w popołudniowej zaś w głównym biurze informacji turystycznej. W czasie lata podobne regularne wycieczki oferuje Caledonian Brewery, Slateford Rd (tel.3371286), wymagają one wcześniejszego telefonicznego zgłoszenia.

Główne skupisko miejsc, gdzie można się napić piwa, znajduje się przy legendarnej Rose Street, zamkniętej dla ruchu kołowego ulicy o nieciekawym wyglądzie, wciśniętej pomiędzy Princes i George Street. Najlepszym sposobem wędrówki po pubach Edynburga jest wypicie kwaterki piwa w każdym z lokali przy tej ulicy, a potem jeszcze ze dwóch na West Register Street, jej przedłużeniu w kierunku zachodnim. Większość studenckich pubów leży na Grassmarket i w jego okolicach, a także w Southside, gdzie rzadko zaglądają turyści. W Leith znajduje się wiele różnorakich barów, od całkiem pospolitych do eleganckich, o pseudo wiktoriańskim wystroju. Dwa najlepsze puby znajdują się w pobliskim Newhaven, dokąd dotrzesz, idąc wzdłuż brzegu morza na zachód.

Stare Miasto

Bank Bar, 1 South Bridge. Dawnej mieścił się tutaj bank, w czwartki i soboty muzyka jazzowa na żywo.

Bannermans, 212 Cowgate. Najlepszy pub przy tej ulicy, niegdyś piwnica sklepu z winem; labiryntowe wnętrze, dobre piwo kuflowe. W dni powszednie można tu zjeść smaczne wegetariańskie obiady po niewygórowanych cenach, w weekendy śniadania 11.00-16.00. Pn.-sb. otwarte do 1.00.

Bow Bar, 80 West Bow. Stary, wykładany boazerią bar, który ostatnio zdobył nagrodę dla najlepszego pubu w Wielkiej Brytanii. Do wyboru prawie 150 gatunków whisky, prawie tyle samo innych alkoholi oraz wiele rodzajów najlepszego angielskiego i szkockiego piwa beczkowego.

Cellar No.1, 2 Chambers St. Gwarny, mieszczący się w piwnicy o kamiennym sklepieniu lokal, który służy również jako restauracja. Doskonałe wina sprzedawane na kieliszki i butelki. Otwarte do 1.00.

Deacon Brodie’s Tavern, 435 Lawnmarket. Swój szyld lokal zawdzięcza radcy miejskiemu z XVIII w., którego postać zainspirowała Stevensona do napisania Dziwnej historii Dra Jekylla i Mra Hyde’a. Na ścianach widać malowidła ilustrujące koleje życia Brodiego. Zatłoczony bar na piętrze; dobre obiady. Otwarte do północy.

Doric Tawrn, 15 Market St. Ulubiony lokal dziennikarzy z pobliskiej redakcji gazety Scotsman. Na dole znajduje się McGuffie’s Tavern, tradycyjne miejsce spotkań mieszkańców miasta, zaś restauracja na górze w rzeczywistości jest raczej piwiarnią i winiarnią.

Ensign Ewart, 521 Lawnmarket. Miły, jasny lokal z intymnymi niszami. Nazwa wzięta się od nazwiska jednego z bohaterów bitwy pod Waterloo. Na ścianach wiszą sztychy i obrazy o tematyce militarnej, nic dziwnego, że często przychodzą tu członkowie garnizonu zamkowego. Otwarte do północy

Fiddlers Arms, 9-11 Grassmarket. Tradycyjny bar, gdzie doskonale piwo McEwan’s kosztuje 80 p. Ściany ozdobione smutno wyglądającymi skrzypcami bez strun. Otwarte pn.-czw. do 23.30, pt. i sb. do 1.00.

Green Tree, 184 Cowgate. Bar cieszący się popularnością wśród studentów, czasem muzyka ludowa, otoczony murem ogródek dla piwoszów.

Greyfriars Bobby, 34 Candlemaker Row. Stary bar lubiany zarówno przez studentów, jak turystów, nazwa pochodzi od stojącego obok pomnika. Można zjeść obiad.

Hebrides Bar, 17 Market St. Członkowie mieszkającej w Edynburgu „mniejszości” pochodzącej z górzystych regionów na północy kraju czują się tu jak w domu: atmosfera ludowej zabawy ze starymi szkockimi tańcami, bez kiczowatych tartanów.

Jolly Judge, 7a James Court. Nastrojowy bar w zaułku niedaleko zamku. Często odwiedzany przez turystów.

Last Drop, 74-78 Grassmarket. „Drop” odnosi się do miejskich szubienic, które niegdyś stały przed budynkiem, i których dawną obecność symbolizuje czerwone malowidło na zewnątrz. Tanie barowe dania; podobnie jak w innych pubach w tej samej części placu, klientelę stanowią głównie studenci.

Malt Shovel, 11-15 Cockburn St. Przyciemniony, wygodny bar z dużym wyborem piwa beczkowego i single malt whisky. Barowe obiady. Otwarte nd.-śr. 11.00-24.00, czw.-sb. 11.00-0.30.

Oddfellows, 14 Forrest Rd. Miejsce, gdzie przesiadują studenci i modnie ubrana młodzież. Ciekawy zbiór najróżniejszych przedmiotów przypomina, że uprzednio w budynku odbywał się pchli targ.

Sandy Bell’s, 25 Forrest Rd. Odbywają się tam koncerty muzyki ludowej, często improwizowane. Mały, lecz gwarny lokal z dużym wyborem piwa i whisky.