FESTIWALE I ŚWIĘTA

Koniec stycznia – Burns Night (noc Roberta Burnsa). Uroczyste kolacje w całej Szkocji. Ucztuje się dla uczczenia pamięci największego szkockiego poety. Haggis, whisky i recytacje poezji.

Luty – Scottish Curling Championship (mistrzowstwa kraju w curling-gra polegająca na rzucaniu płaskimi kamieniami ruchem wirowym po lodzie); co roku impreza odbywa się w innym miejscu (w halach sportowych).

Luty – Aberdeen Angus Buli Sales (wyprzedaż) w Perth.

Luty – Scotland v. England Rugby Union (rozgrywki rugby).

1 III—Whuppity Scourie w Lanark. Miejscowe dzieci biegną dookoła kościoła, walcząc ze sobą papierową bronią. W ten sposób przeganiają zimę i odstraszają złe duchy.

Marzec – Scotland v. France Rugby Union (rozgrywki rugby).

Marzec – Edinburgh Folk Festival (festival ludowy).

Kwiecień – Wyścigi samochodowe Scottish Grand National w Ayr, spore wydarzenie w szkockim kalendarzu imprez motorowych, choć nie tak ważne, jak ich angielski odpowiednik steeplechase (wyścig terenowy z przeszkodami).

Kwiecień – Rugby 7s (turniej drużyn po siedmiu zawodników), odbywający się na Pograniczu.

Kwiecień – Procesja Kate Kennedy w St Andrews. Wyłącznie męska tradycja uniwersytecka dla uczczenia wybitnych postaci w mieście i w historii uniwersytetu. Rolę Kate, siostrzenicy założyciela uniwersytetu, która według legend była bardzo piękna, odgrywa zawsze student pierwszego roku.

Kwiecień – Shetland Folk Festival (festiwal ludowy na Szetlandach).

1 V – Beltane Fire Festival na wzgórzu Calton w Edynburgu.

Maj -Mayfest, niedawno zainicjowana, lecz bardzo udana odpowiedź Glasgow na Festiwal w Edynburgu.

Maj – Scottish FA Cup Finał w Glasgow (finał rozgrywek o Puchar Szkocji w piłce nożnej). Koniec maja – Atholl Highlanders Paradę w zamku Blair, Perthside. Coroczna parada i przegląd ostatniej w Wielkiej Brytanii prywatnej armii, przeprowadzana przez jej dowódcę i właściciela, pułkownika księcia Atholl.

Koniec maja – Scottish Hebridean Islands Peak Race, największe na świecie zawody z kombinacją żeglarstwa i biegu po górach.

Czerwiec-sierpień — Riding of the Marches – objeżdżanie konno granic miast Hawick, Selkirk, Annan, Oumfries, Duns, Peebles, Jedburgh, Langholm i Lauder na angielsko-szkockim pograniczu. Rides (przejażdżki) niegdyś odbywały się w celu kontroli granic ziemi należącej do miasta, a także dla upamiętnienia wojen, toczonych pomiędzy Anglią i Szkocją. Obecnie poszczególne przejażdżki mają swoje własne ceremoniały, chociaż wszyscy zaczynają od parady kobziarzy i orkiestr dętych.

Czerwiec – Shinty Camanachd Cup Final (finały pucharu gry shinty), zazwyczaj w lnverness. Finały bardzo zaciętej gry pomiędzy północnymi miastami, szkockiej odmiany hokeja na trawie.

Czerwiec – Royal Highland Agricultural Show w Ingliston, koło Edynburga. Największe i najlepsze targi rolnicze w Szkocji. Czerwiec – Highland Games (Zawody Kaledońskie) w Campbeltown, Aberdeen i Grantown-on-Spey.

Lipiec -Scottish Open Golf Championship, mistrzostwa które co roku odbywają się w innym miejscu.

Lipiec -International Folk Festival (międzynarodowy festiwal ludowy) w Glasgow.

Lipiec — Highland Games (Zawody Kaledońskie) w Caithness, Elgin, Glengarry, Morth Uist, Inverness, Inveraray, Muli, Lewis, Durness, Lochaber, Dufftown i Halkirk.

Sierpień — Edinburgh International Festival and Fringe (Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu i Festiwal Teatru Eksperymentalnego), Jeden z największych festiwali na świecie.

Sierpień – Edinburgh Military Tattoo, odbywający się na esplanadzie zamku; orkiestry kobziarzy i bębny w powodzi świateł.

Sierpień – World Pipe Band Championship (światowe mistrzostwa zespołów kobziarzy) w Glasgow.

Sierpień-International Horse Trials (międzynarodowe rozgrywki jeździeckie) w Blair Atholl.

Sierpień – Horse festival (święto koni) na South Ronaldsay w Orknay. Małe dzieci przebierają się za konie i ciągną za sobą zabawkowe, drewniane pługi po plaży, starając się zrobić najrówniejszą bruzdę.

Sierpień – Northern Meeting Piping Championships (mistrzostwa kobziarzy) w Invemess.

Sierpień – Highland Games (Zawody Kaledońskie) w Dunoon (Cowal), Mallaig, Skye, Dornoch, Aboyne, Strathpeffer, Assynt, Bute, Glenfinnan, Argyllshire, Glenurquhart i lnvergordon.

Wrzesień – Highland Games (Zawody Kaledońskie) w Braemar.

Wrzesień – Ben Nevis Race (wyścig) dla amatorów – na szczyt najwyższej góry w Szkocji i z powrotem.

Październik – The National Mod. Festival z nagrodami, dotyczący wszelkich dziedzin sztuki szkockiej; festiwal odbywa się w różnych miejscach.

Październik – Glenfiddich Piping Championships w Blair Atholl, mistrzostwa wyłaniające 10 najlepszych na świecie kobziarzy-solistów.

Listopad – St Andrews Day – dzień św. Andrzeja obchodzony w St Andrews.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *