Glasgow – Między Buchanan Street i Sauchiehall Street
Gęsta siatka ulic, które krzyżują się pomiędzy Buchanan Street a autostradą M8, odległą od niej ponad 1,5 km na zachód, tworzy główną dzielnicę handlową Glasgow. Liczne banki i biurowce usadowiły się na zboczu najbliższego wzniesienia, które ukształtował cofający się lodowiec. Centrum handlowe St Enoch na południe od George Square, wtłoczone pomiędzy ulice Argyle i Howard, to ogromna szklana piramida wybudowana wokół byłego dworca kolejowego. Największą atrakcją tego miejsca, oprócz stylowych sklepów i płynącej z głośników muzyki granej na dudach, jest lodowisko (tel. 2215835), a przy nim bar kawowy. Parę kroków stąd na północ w górę Buchanan Street znajduje się Princes Square, stanowiący wewnętrzny dziedziniec budynku z piaskowca i zarazem jedno z najoryginalniejszych centrów handlowych w całym kraju. Wnętrze budowli, wykonane w stylu art deco, z wyszukanymi zdobieniami z kutego żelaza, mieści mnóstwo drogich i modnych sklepów, w których dla odmiany rozbrzmiewają kojące dźwięki muzyki klasycznej.
Na północnym krańcu Buchanan Street, w miejscu skrzyżowania z Sauchiehall Street, widać wzniesiony nakładem 29 mln dolarów Royal Concert Hall. Kosztowna inwestycja nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Budynek przypomina skrzyżowanie parkingu z elektrownią i mógłby zostać zupełnie nie zauważony, gdyby nie trzy wysokie maszty flagowe, które zwracają nań uwagę przechodniów. W głównej sali odbywają się koncerty muzyczne na światowym poziomie, zaś w westybulu urządza się co pewien czas wystawy. Można obejrzeć bezpłatnie aktualną ekspozycję albo w towarzystwie przewodnika wyruszyć na zwiedzanie gigantycznej budowli razem ze sceną i kulisami (pn.-pt. 14.00; 1,50 £; S3326633).
Sauchiehall Street zmierza na zachód, mijając po drodze nieciekawe domy towarowe, by dotrzeć na koniec do jednej z najpiękniejszych części miasta. Miłośnicy sztuki Charlesa Renniego Mackintosha powinni koniecznie udać się do Willow Tea Rooms przy 217 Sauchiehall (nad sklepem jubilerskim). Herbaciarnia – nieczynna przez pół wieku i otwarta ponownie w 1980 r. – jest wierną kopią lokalu, który artysta zaprojektował w 1904 r. dla Kate Cranston, jednej z nielicznych osób w Glasgow przychylnie podówczas do niego nastawionych. Każdy szczegół tego miejsca, od dekoracji ścian, poprzez umeblowanie, po kształt łyżeczek i menu, jest dziełem Mackintosha. Zainspirowany nazwą ulicy Sauchiehall – która oznacza wierzbową aleję (por. 'wierzba’ ang. willow) – artysta uczynił stylizowany liść tego drzewa motywem przewodnim, który pojawia się m.in. na stolikach, lustrach i metalowych dekoracjach wnętrz. Najwyraźniej widać go na podłużnych taflach okna wykuszowego, które ciągną się aż do zacisznej jadalni, wywołując u gości wrażenie, iż znaleźli się pośrodku wierzbowego zagajnika. Ten sam motyw powtarzają srebrno-fioletowe krzesła z wysokimi oparciami. Wydłużone linie, jakie charakteryzują wnętrze herbaciarni, powiększają ją optycznie, co jest jeszcze jednym dowodem wyjątkowego daru Mackintosha do łączenia pięknego z pożytecznym. Herbatę na „Wierzbowej” podaje się od 9.30 do 17.00.
Zaledwie parę kroków stąd na zachód przy 270 Sauchiehall St znajdują się Galerie McLellana (McLellan Galleries; pn.-sb. 10.00-17.00, nd. 12.00-17.00; na niektóre wystawy wstęp płatny). Budynek został niedawno odbudowany ze zniszczeń po pożarze w 1985 r. Pomimo niezbyt zachęcającej fasady, wnętrze galerii uchodzi za jedno z największych osiągnięć klasycyzmu w całym mieście. Szerokie schody prowadzą do obszernej sali wystawowej, naturalnie oświetlonej dzięki oknom zwieńczonym pięknymi frontonami. Nie ma tu stałej ekspozycji, wystawy się zmieniają. Od pewnego czasu więcej uwagi poświęca się rodzimej twórczości i tematyce lokalnej, eksponując na przykład dokonania współczesnych artystów Glasgow albo szokującą kolekcję śmieci zebranych w mieście. W 1996 r. odbyła się, największa z dotychczasowych, wystawa poświęcona życiu i twórczości Mackintosha. Miłośnicy awangardy często odwiedzają Centrum Sztuki Współczesnej (Centre for Contemporary Arts; pn.-sb. 11.00-18.00; bezpł.), znajdujące się po tej samej stronie Sauchiehall Street pod numerem 350. W galerii, gdzie zgromadzono dzieła twórców o międzynarodowej sławie, odbywają się także przedstawienia teatralne, działa kawiarnia oraz bar czynny do późna (pn.-śr. do 23.00, czw.-sb. do północy).