Rhinns of Galloway

Rhinns of Galloway

Wybrzeże Solway zamyka Rhinns of Galloway, górzysty półwysep na zachód od Machars. Po jego przeciwych stronach znajdują się dwa kontrastujące ze sobą miasta: brudny port Stranraer, z którego regularnie odpływają promy do Irlandii Północnej, oraz miła miejscowość wypoczynkowa Portpatrick, wyznaczająca zachodni kraniec Szlaku Wyżyny Południowoszkockiej. Pomiędzy tymi miastami pas małych, rolniczych wiosek ciągnie się aż do Mull of Galloway, wietrznego przylądka na południowo-zachodnim krańcu Szkocji.

Stranraer

Być może w drodze do (lub z) Irlandii Północnej wypadnie ci przejeżdżać przez STRANRAER. W mieście wszystko jest dogodnie położone: dworzec kolejowy znajduje się blisko przystani promowej Stena Sealink przy Ross Pier, skąd statki odpływają do Larne. W odległości kilku minut piechotą, przy Port Rodie, znajduje się dworzec autobusowy. Parę kroków dalej, z West Pier nad zatoką, odpływają katamarany Seacat do Belfastu.

Jedynie przystań promów P&O, płynących do Lame, znajduje się w CAIRNRYAN, ok. 8 km od miasta.

Jeżeli czekasz na prom w Stranraer, możesz pospacerować po zaniedbanej głównej arterii miasta, którą tworzą ulice Charlotte, George i High Street, oraz obejrzeć średniowieczną wieżę, która stanowi jedyną pozostałość po zamku św. Jana (Castle of St John; IV-IX pn.-sb. 10.00-13.00 i 14.00-17.00; 70 p). Znajduje się w niej wystawa, obrazująca dzieje budowli.

W Stranraer jest wiele barów. Warto jednak zapłacić trochę więcej i zjeść solidny posiłek w Aperitif; do lokalu położonego na wzgórzu prowadzi od dworca autobusowego Bellevilla Road. Biuro informacji turystycznej (IV-X codz. 9.30-17.00) pomoże ci znaleźć nocleg. Możesz zatrzymać się w Fernlea, Lewis St (tel. 1776/703037). Kemping Aird Donald Camp & Caravan Park (tel. 1776/702025) leży przy London Rd, 10 min piechotą na wschód od centrum miasta.

Ogród Botaniczny w Port Logan

Największą atrakcją Rhinns of Galloway jest filia edynburskiego Królewskiego Ogrodu Botanicznego, Logan Botanic Garden (poł.III-X codz. 10.00-18.00; 2 £), niedaleko południowego krańca półwyspu. Wpływ ciepłego Prądu Zatokowego umożliwia rozwój flory podzwrotnikowej. Można tu podziwiać egzotyczne palmy i paprocie, eukaliptusy, magnolie i nenufary.