WYCIECZKI ROWEROWE
Mimo że rowerów górskich w ostatnim czasie sprzedaje się coraz więcej, rowerzyści traktowani są z niechęcią przez wielu użytkowników dróg samochodowych i przez ludzi odpowiedzialnych za planowanie systemu dróg w Szkocji. Bardzo niewiele szkockich miast ma odpowiednie drogi dla rowerów. Jeżeli ktoś jest zdeterminowany, by znosić korki, spaliny i nieprzychylność zmotoryzowanych, powinien zaopatrzyć się w kask i porządny zamek – złodzieje rowerów w Szkocji doskonale znają się na swoim „fachu”, a chętnych do kupienia kradzionych maszyn nigdy nie brakuje. Wiejskie, boczne drogi są na pewno o wiele przyjemniejsze, szczególnie na południu kraju, gdzie piękne krajobrazy oraz liczne puby i pensjonaty przyciągają turystów rowerowych. Z dala od miast problemem może okazać się znalezienie części zamiennych, łatwo jedynie o dętki i opony.
Jazda na rowerze jest bardzo popularna w górskich regionach na trasach wędrownych, ale rowerzyści powinni pamiętać, żeby przestrzegać zasad ruchu i mijać pieszych z odpowiednią szybkością. Nie powinno się wjeżdżać rowerem na specjalnie oznakowane trasy piesze.
Niepotrzebnego pedałowania można sobie zaoszczędzić, pakując rower do pociągu. Nie wolno przewozić rowerów w ekspresach InterCity, na innych trasach międzymiastowych opłata za przewóz roweru wynosi 3£. Sklepy w większych miastach i centra turystyczne oferują wypożyczanie rowerów, jednak często są to bardzo przestarzałe maszyny. Nadają się na krótkie trasy, ale nie na poważne wycieczki. Wynajem roweru kosztuje 8-10 £ za dzień, 40-60 £ za tydzień.
Największa brytyjska organizacja rowerowa to Cycle Touring Club, CTC (Cotterell House, 69 Meadrow, Godalming, Surrey, GU7 3HS, tel. 01483/ 417217). Klub służy swoim członkom radami odnośnie wycieczek i poradami technicznymi, a także załatwia ubezpieczenie. Godnym polecenia przewodnikiem jest Route Guide to Cycling in Britain and Ireland, trzecia część odnosi się do Szkocji.
Golf
W Szkocji istnieje ponad 400 pól golfowych, a gra na nich jest mniej elitarna, tańsza i łatwiejsza niż gdziekolwiek w świecie. Zasady gry, jakie dzisiaj znamy, wykształciły się w XVI w. na wydmach wschodniego wybrzeża Szkocji. Do dziś na wybrzeżu zachowały się jedne z najstarszych pól golfowych na świecie, nazywane links. Zazwyczaj można po prostu przyjechać na kort i zacząć grać, chociaż lepiej najpierw zadzwonić i dokonać rezerwacji, szczególnie jeśli chodzi o korty, na których rozgrywane są mistrzostwa.
Publiczne korty należą do lokalnych rad, natomiast prywatne – do klubów. Obydwa rodzaje dostępne są dla graczy niezrzeszonych. Czasem kluby prywatne wymagają członkostwa innego klubu, a w co drugim stawia się warunek, aby nowego gracza wprowadził stały członek danego klubu, ale te reguły są często pomijane w przypadku turystów zagranicznych, żąda się jedynie opłaty za rozgrywkę. Koszt za jedną rundę wynosi od 5 £ dla niewielkiego, dziewięciodołkowego pola do ok. 20 £ za pole z 18 dołkami. Po prostu płaci się przy wejściu i gra. W bardziej odludnych miejscach nie ma obsługi – trzeba wrzucić opłatę za wstęp do honorowej puszki. Na większości pól miejscowi profesjonaliści udzielają lekcji, a niektórzy wynajmują sprzęt po niewygórowanych cenach. Wynajęcie samochodzika kosztuje kilka funtów, w zależności od wielkości pola.
Szkockie mistrzowskie pola golfowe, na których odbywają się rozgrywki British Open, słyną z wyjątkowo starannie utrzymanej zieleni i dołków, w które trudno trafić. Chociaż lubią na nich grywać poważni gracze, swoich sił może tam spróbować każdy z ważnym certyfikatem handicapu. St Andrews (tel. 01334/475757) to mekka graczy w golfa i siedziba Royal and Ancient Golf Club, światowej organizacji kontrolnej, która zajmuje się regulacją reguł gry. Z należących do klubu pięciu pól golfowych najbardziej znane jest Old Course, wyjątkowo ciekawe pole z 11 wielkimi polami zieleni i słynną na cały świat „Road Hole’’. Od chętnych nie wymaga się żadnego wprowadzenia, ale trzeba dokonać rezerwacji z miesięcznym wyprzedzeniem i posiadać tzw. handicap certificate – limit wynosi 24 dla mężczyzn i 36 dla kobiet. Należy również podać swoje nazwisko do codziennej loterii z prawami do gry – kontakt z klubem przed godz. 14.00 w dniu, w którym zamierza się grać. Jedno z najłatwiejszych mistrzowskich pól golfowych to Carnoustie w Angus; bardzo wskazana jest wcześniejsza rezerwacja. Nie wymaga się żadnego zaświadczenia o handicapie przed 13.30 w soboty i przed 11.00 w niedziele. Rozgrywka na innych mistrzowskich polach -Gleneagles w Perthshire (tel. 0176/663543), Royal Dornoch w Sutherland (tel. 01862/810219) czy Turnberry w Ayrshire (tel. 01655/331000) -kosztuje przynajmniej 20£, a dwa razy tyle, jeśli ktoś wypożycza wózek z obsługującym; należy też pamiętać o napiwkach. Muirtield, pole w pobliżu Edynburga, zaliczane do najtrudniejszych pól golfowych na świecie, jest jednocześnie jednym z najbardziej elitarnych – kobietom wolno tam grać tylko w towarzystwie mężczyzny i nie mogą one wchodzić do budynku klubu.
PLAŻE
Szkocję otaczają piękne plaże i zatoki, wiele z nich jest bardzo czystych i pustych nawet w środku lata, co nie powinno dziwić, zważywszy na smagający wiatr i lodowatą wodę. Niewielu ludzi przyjeżdża do Szkocji na wakacje na plaży, warto więc zajrzeć na jedną czy dwie, nawet jeżeli nie będzie okazji do opalania. W niewielkiej odległości od Glasgow leży kilka nieco melancholijnych, nadmorskich miasteczek, zaś na wschodnim wybrzeżu stosunkowo niskie klify i długie, piaszczyste plaże idealnie nadają się na spacery. Plaże na północnym wschodzie, pomimo niskiej temperatury wody, przyciągają miłośników surfingu z całej Europy. Chyba najpiękniejsze plaże można znaleźć na szkockich wyspach: odludne, bezkresne, tajemnicze-wymarzony raj dla romantyków.