Jeżeli z Jedburgh wyruszasz na południowy zachód, masz do wyboru dwie proste trasy. Pierwsza prowadzi wzdłuż A698 i Al przez dolinę rzeki Teviot (Teviotdale) do Hawick, a potem wije się przez malownicze wyżyny, ciągnące się aż do granicy z Anglią. Zmierzając ku Dumfries, opuścisz Teviotdale i wkroczysz na teren doliny Ewes Water.
Trasa w dół Liddesdale wzdłuż B6357 jest dłuższa, lecz za to piękniejsza. Pusta na ogół droga wiedzie przez gęste lasy i nagie wrzosowiska. Jeżeli tędy przejeżdżasz, możesz zatrzymać się przy XIV-wiecznym zamku Hermitage.
Autobusy kursujące na trasie z Galashiels do Carlisle przemierzają Teviotdale i odcinek wzdłuż Ewes Water (pn.-sb. 6 dziennie, nd. 3 dziennie). W Hawick spotykają się z autobusami wyruszającymi z Jedburgh. Brak publicznej komunikacji samochodowej na odcinku Liddesdale. W czasie roku szkolnego możesz skorzystać z autobusów kursujących między Langholm a Canonbie i Newcastleton, informacji udzielają linie Telfords Coaches (tel. 013873/75677).
Teviotdale i Ewes Water
22 km od Jedburgh znajduje się niezbyt ciekawe miasto przemysłowe HAWICK. Dawne fabryki, tłumnie odwiedzane przez turystów, stanowią świadectwo wczesnej industrializacji miasta, które urosło do rangi regionalnego centrum produkcji dziewiarskiej. Z historią miasta można zapoznać się w Hawick Museum and Scott Gallery (IV-IX pn.-sb. 10.00-12.00 i 13.00-17.00, nd. 14.00-17.00; X-III pn.-pt. 13.00-16.00, nd. 14.00-16.00; 1£), blisko centrum miasta w Wilton Lodge Park. Niedaleko znajduje się schronisko młodzieżowe, nazywane „Snoot” (IV-IX; tel. 01450/880259; kat. 3), mieszczące się w dawnym kościele w odosobnionej osadzie Roberton, ok. 10 km na zachód przy B711. Pobliskie szlaki pozwalają wędrować w cieniu drzew, a w weekend można wybrać się na organizowaną przez schronisko przejażdżkę na kucyku.
Na południe od Hawick droga wije się pomiędzy łagodnymi, porośniętymi wrzosem wzgórzami, opadającymi ku rzece Teviot. Pod Teviothead droga opuszcza dolinę i z biegiem Ewes Water podąża w stronę LANGHOLM, fabrycznego miasta zbudowanego z kamienia, leżącego u zbiegu rzek Esk, Ewes i Wauchope. Ośrodek, który swój rozkwit zawdzięcza koniunkturze na produkty tekstylne w XVIII w., dziś jest spokojną miejscowością wczasową. W 1892 r. urodził się tu poeta Hugh Mac Diarmid, współzałożyciel Szkockiej Partii Narodowej, jeden z głównych przedstawicieli literackiego odrodzenia, które przyczyniło się do powstania ruchu nacjonalistycznego w okresie międzywojennym. Mac Diarmid, którego właściwe nazwisko brzmi Christopher Murray Grieve, idealizował XVIII-wieczną Szkocję, uwielbiał Waltera Scotta i Roberta Burnsa, z pogardą traktując współczesne, zanglicyzowane społeczeństwo. W odwecie mieszkańcy Langholm ignorowali go jako poetę. Kiedy Mac Diarmid zmarł w 1978 r. w wieku 86 lat, niektórzy nawet próbowali nie dopuścić do pochowania go na miejscowym cmentarzu.
Jeżeli zechcesz tu przenocować, czeka na ciebie wygodny Eskdale Hotel, Market Place (tel. 01387/380357), lub Langholm Guest House, 81 High St (tel. 013873/81343).